Linking satellite imagery to bright sunshine hours for the estimation of global solar irradiation
Küresel güneş ışınımı tahmin etmek için uydu görüntülerini ve güneşlenme süresini birleştirme
- Tez No: 338279
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez dünya yüzeyine gelen yatay bir düzlemdeki günlük toplam güneş ışınımı için tahmin modelleri üzerinedir. Yeni yaklaşımlar geliştirilerek, Türkiye ve Almanya'da 15 istasyon verileri için uygulanmıştır. Geliştirilen yeni modellerdeki temel yaklaşım uydu görüntülerinden elde edilen bilgiyle, yer verisini birleştirmektir. Toplam üç yeni modelleme yaklaşımı geliştirilmiş ve test edilmiştir. Günlük güneşlenme süresi için yer verileri (s) ve uydu görüntülerinden türetilen bulut indeksi değerleri (n) ana giriş parametreleridir. Birinci yaklaşımda, günlük güneş ışınımı ve günlük güneşlenme süreleri arasında, Angström doğrusal bağıntısının aylık katsayıları, HELIOSAT modelinin bulutsuz havalar için yaptığı ışınım hesaplamaları yerine kullanılmıştır. İkinci yaklaşımda ise günlük güneşlenme süresi (s) ve bulut indeksi (n) arasında yeni bağıntılar elde edilmiştir. Geliştirilen son modelde ise günlük güneş ışınımı (s) ile bulut indeksinin (n), günlük verileri arasında yeni bir bağıntı bulunmuş ve bu bağıntı temel bir fiziksel yaklaşımla türetilmiştir. Önerilen modellerin performansları, geleneksel yöntemlere (özellikle, uydu tabanlı HELIOSAT ve yer tabanlı lineer Angström-Prescott tipi) karşı test edilmiştir.Sonuçlar, bulut indeksi ile birlikte güneşlenme süresinin kullanılmasının, günlük yatay toplam güneş ışınım tahminlerinde oldukça tatmin edici olduğunu göstermektedir. Birleştirilmiş modellerin tahminlerinin doğruluğu geleneksel yaklaşımlardan oldukça yüksektir. Bu nedenle, güneşlenme süresi verileri ilgilenilen bölge için ulaşılabilir olduğu durumda, günlük toplam ışınımı tahmin etmek için yeni yaklaşımların kullanımı önerilmiştir. Ayrıca, yeryüzündeki bir nokta için eldeki verilere bağlı olarak en uygun ve kesin güneş radyasyonu tahmin modelleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is on the estimation models for the daily global solar irradiation on a horizontal surface at the surface of the Earth. New approaches are developed and applied to 15 locations of Turkey and Germany. The main idea in developing the new models is to link the surface data to satellite imagery. Totally three new modeling approaches are developed and tested. Surface data of daily bright sunshine hours (s) and cloud index (n) values derived from satellite images are the main input parameters. In the first approach, monthly coefficients of Angström linear relation between daily solar irradiation and daily bright sunshine hours are used to replace the clear sky irradiance calculations of HELIOSAT model. In the second approach new correlations are obtained between daily bright sunshine hours (s) and cloud index (n). Last model that is developed uses a new correlation expression between daily solar irradiation and daily data of s and n and this expression is derived using a physical consideration. The performances of the proposed models are tested against conventional methods (mainly, satellite-based HELIOSAT and ground-based linear Angström-Prescott type).The results show that the use of sunshine duration together with the cloud index is quite satisfactory in the estimations of daily global solar irradiation. The accuracy of estimations of the combined models is considerably higher than the conventional approaches. Therefore, we propose to use the new approaches to estimate daily global irradiation whenever the data of bright sunshine hours is available for the location of interest or a nearby station. In addition, for a point on the earth surface, depending on the data in hand, suitable and most accurate models of estimations are proposed for that point.