Karbüratörde yakıt akışının dinamik simülasyonu ve elektromekanik sistemlerle kontrol edilmesi
  1. Tez No: 33830
  2. Yazar: M.İHSAN KARAMANGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
öz Bu çalışmada genel olarak benzin motorlarında rölanti devresinde yapılan değişikliklerle yakıt sarfiyatının azaltılmasına çalışılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın amacı ile ilgili kısa bilgi verilmiş ve mevcut yakıt sistemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde karbüratörlerde akış denklemleri elde edilmiş, yakıt ve hava debileri bulunmuştur. Üçüncü bölümde rölanti devreleri tanıtılmış ve yapılmak istenen değişiklikler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde imal edilen şeffaf karbüratör üzerinde bilgisayarla modelleme ve deneysel çalışmalar aktarılmış. Ayrıca motorun bilgisayara takılı olan veri toplama kartına bağlantısı için imal edilen sürücü kartı ve devreleri şemalarla sunulmuştur. Beşinci bölümde ise gerçek motor üzerinde yapılan deneylerin sonuçları sunulmuştur. Altıncı bölümde deney sonuçları ve öneriler takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it is aimed to apply some constructional modifications to idle systems of old model classical carburetors to improve the fuel consumption. Flow in idle running system is controlled with original (used in modern carburetors) and newly manufactured solenoid valves. A plexiglass model carburetor having original dimension of idle running system of an old real carburetor is manufactured and then some experiments are carried on this new model. Furthermore, flow in the channel of idle running system is physically examined. Electronic circuits between computer and internal combustion engine are completed a computer program which runs the data acquisition cards is C++. Finally, experiments are carried out with new design and data obtained is compared with the results of other models.