Calibration of Turkish LRFD bridge design method for slab on steel plate girders
Çelik kirişli köprüler için Türk yük ve dayanım katsayıları tasarım yönteminin kalibrasyonu
- Tez No: 338294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye?de çelik I-kirişli kompozit köprüler genellikle 50 ile 80 metre arasındaki açıklıklar için kullanılmaktadır. Türk köprü tasarım pratiğinde AASHTO limit durum tasarım kılavuzunun değiştirilmiş versiyonu ve emniyet gerilmeleri tasarım yöntemleri uygulana gelmiştir. Günümüzde ise Amerikan köprü şartnamelerinin limit durum tasarımdan, yük ve dayanım katsayıları tasarım yöntemine geçmesi Türkiye? de de yeni yük ve dayanım katsayıları tasarım yönteminin geliştirmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmadaki esas amaç çelik I-kirişli kompozit köprülerin tasarımında kullanılacak yeni bir hareketli yük modeli tanımlamak ve bu hareketli yüke uygun yük katsayısı belirlemektir. Bu tür çalışmalarda, genellikle mevcut köprülerin güvenirlik durumları tasarım parametrelerinin belirsizlikleri üzerinden değerlendirilerek bir hedef güvenirlik indisi belirlenir. Ölü ve hareketli yükleri barındıran temel düşey yük kombinasyonu için asgari hedef güvenirlik indisi Amerika?da 3.50 seçilmesine karşın, bu çalışmada 4.00 olarak seçilmiştir. Güvenirlik indisinin istatistiki hesaplarının içerdiği belirsizlikler yerel kaynaklardan elde edilen verilere göre belirlenmiş olup, elde edilemeyen yerel bilgiler için uluslararası ilgili çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel composite I-girder bridges are usually used to span between 50 to 80 meters in Turkey. In a typical Turkish bridge design, a modified version of the AASHTO LFD (Load Factor Design) or ASD (Allowable Stress Design) requirements are used until now. The recent switch of the US bridge codes to LRFD method also necessitates the calibration of the new design of the Turkish bridges according to the LRFD system. The main aim of this study is to define a new type of live (truck) load to be used in the basic gravity load combination, as well as to develop the corresponding load factors to be implemented in the design of steel composite I-girder bridges. In such studies, usually a target reliability index is selected to reflect the safety level of current design practice based on the uncertainties associated with the design parameters. For the basic gravity load combination, which includes the dead and live loads, a minimum target reliability of 4.00 is selected, instead of 3.50 that have been used in US. In the statistical computations of the reliability index, the quantification of uncertainties is made based on local data supplemented by information compiled from relevant international literature.