Development of an external ballistics simulation software
Dış balistik simülasyon yazılımının geliştirilmesi
- Tez No: 338296
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
C++ programlama dilinde, dış balistik uygulamaları için tamamen otomatik Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yazılımı geliştirilmiştir. Yazılımda, istenilen konik kuyruklu veya düz arkalı mermilerin serbest uçuş şartlarında basınç odaklı sürüklenme katsayılarının hesaplanması amaçlanmıştır. Başka herhangi bir yazılıma bağımlılığı olmaması için, geliştirilen yazılımda HAD analizleri için gerekli tüm basamakların kodları geliştirilmiştir. Bu basamaklar üç boyutlu yüzey modellemesi ve yüzey ağının oluşturulması, Kartezyen hacim ağının oluşturulması, Euler akış çözücüsünün geliştirilmesi ve hareket çözücüsünün oluşturulmasıdır. Yüzey modellemesi için mermilerin karakteristik boyut özellikleri yazılımın içine gömülmüştür. Öncelikle istenilen boyutlardaki merminin iki boyutlu dış hatları oluşturulmaktadır. Daha sorna iki boyutlu dış hat, eksen çizgisi etrafında döndürülerek merminin katı modeli elde edilmektedir. Katı model üzerindeki nokta kümesi kullanılarak üçgen yüzey ağı oluşturulmaktadır. Kartezyen hacim ağı oluşturucunun ilk basamağı olarak kök ve üniform hücreler oluşturulmaktadır. Hücre oluşumları sırasında, hücrelerin birbirleriyle olan komşuluk ilişkileri kurulmaktadır. Daha sonra üçgen yüzey ağı dosyası kullanılarak, mermi, üniform Kartezyen ağ içerisine yerleştirilmektedir. Hücrelerin köşe noktalarının merminin içerisinde veya dışarısında olduğu ışın gönderme yöntemi ile bulunmaktadır. Köşe noktalarının konumuna göre hücre tipleri belirlenmektedir. Kesik hücreler, ilerleyen küpler yöntemi ile oluşturulmaktadır. Akış alanının çözümlenmesi için Euler denklemleri kullanılmıştır. Euler denklemleri sonlu hacimler yöntemi ile ayrıştırılmıştır. Çözüme bağlı ağ yapısını yenileme yöntemi ile akış alanının çözünürlüğü arttırılmıştır. Geliştirilen hareket denklemleri çözücüsü ile Euler çözücüsünden elde edilen sürüklenme katsayısı değerleri kullanılarak merminin yörüngesi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A fully automatic external ballistic CFD analysis software is developed in C++ for the purpose of acquiring instant aerodynamic properties, particularly pressure based drag coefficient during the free flight of any intended flat based or boat tailed projectile. To eliminate any dependency on other commercial or third party software, a three-dimensional Computational Fluid Dynamics (CFD) analysis code is developed for the entire analysis process including a three-dimensional geometry modeler and surface mesh generator, an adaptively-refined Cartesian volume mesh generator, an Euler solver and a motion solver. Characteristic equations of a projectile are embedded to the surface modeler to draw the two-dimensional outline of it. Then, the three-dimensional surface is generated by revolving the two-dimensional outline around the centerline. Triangular surface mesh of the projectile is created by using the point cloud over the surface. Surface mesher module of the software creates output mesh file for the usage of Cartesian volume mesh generator. Volume mesh generation process starts by creating the root cell and uniform mesh. Neighboring relativities are set during the cell creation. The intended projectile is fitted into uniform mesh by using the triangular surface mesh file. The inside ? outside states of the cell corners are determined by the ray-casting approach. Depending on the states of the corners, the cell types are specified. Then, the cut cells are formed by the marching cubes method. Euler equations are solved for determining the flow field around a projectile. Finite volume method is used for the discretization of the equations. Solution-adaptive mesh refinement is applied to the developed flow solver. Finally, the trajectory of a projectile is calculated by using the developed motion solver.