Simülasyon destekli matematik öğretiminin ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of simulation supported mathematics teaching on primary school 4th-grade students' achievement and attitude
  1. Tez No: 832509
  2. Yazar: BUŞRA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 4.sınıf öğrencilerine“Geometrik Cisimler ve Şekiller”konusu öğretiminde simülasyonlarla desteklenmiş öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve matematiğe yönelik tutumlarına olan etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. İstanbul ilinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 4.sınıf öğrencilerinden 33 öğrenci deney grubuna,33 öğrenci ise kontrol grubuna rastgele, atama yapılmaksızın seçilerek oluşturulmuştur. Çalışma 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı ikinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, matematik dersinde haftalık ders saati 2 saat olmak üzere 5 hafta boyunca yürütülmüştür. Bu süreye, ön test ve son testte uygulanan matematik akademik başarı testi ve matematiğe karşı tutum testi dahildir. Birinci hafta öğrencilere çalışmada kullanılan matematik akademik başarı testi ve matematiğe karşı tutum testi ön test olarak hem deney hem de kontrol grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubunda 2022 İlkokul Matematik Dersi öğretim programının ön gördüğü şekilde ders işlenmiş ve ders kitabı temel alınmıştır. Deney grubunda ise simülasyon destekli öğretim yöntemi özellikleri ve örnekleriyle beraber öğrencilere anlatıldıktan sonra öğrencilerin akıllarına takılan soruları sormasına ve araştırmacı ile birebir uygulama yapıp sonuçlarını görmesine olanak verilerek ders işlenmiştir. Dört hafta süresince Geometrik Cisimler ve Şekiller konusu anlatılmaya başlamıştır. Konu işlenip bittikten sonra deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilere son test olarak matematik akademik başarı testi ve matematiğe karşı tutum testi tekrar uygulanmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen sonuçların gerekli istatistiksel analizleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) uygun teknikler kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunda öğrenim gören öğrencilerin ön test-son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; deney ve kontrol grubunda yer alan her iki öğrenci gruplarında son test lehine anlamlı bir fark olduğu ancak simülasyon destekli öğretir yönteminin öğrencilerin akademik başarısını mevcut öğretime göre daha fazla yükselttiği görülmüştür. Tutum Ölçeği veri analizleri incelendiğinde ise deney grubunda yer alan öğrencilerin son test puanlarında kontrol grubuna göre matematik dersine karşı tutumları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ve matematik dersine olumlu tutum geliştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research, aims to put forward the affects of simulation supported teaching method's on students academic success and attitude towards mathematics when teaching 4th graders the“Geometric objects and shapes”subject. Students who study in one of İstanbul's public schools make up the study group of the research. 33 students of 4th grade students studying in a public school located in İstanbul were put in the experiment group while other 33 students were put in the control group; both randomly, without assignment. The study was practiced in 2nd semester in 2021-2022 school year. The research was carried out for 5 weeks, 2 hours of class each week in math class. This span of time includes pre-test, last tests' academic success test in maths and attitude towards mathematics test. In the first week, both students in the experiment group and the control group took the academic success test in maths and attitude towards mathematics test as a pre- test. In the control group, classes were taught as the 2022 Primary School Mathematics Class program suggested and the textbook provided by the Education Ministry was used. In the experiment group, however, after simulation supported teaching's features and its examples were explained to students; classes were taught enabling students to ask anything that's unclear and doing practice and seeing results with the researcher. For 4 weeks“Geometric objects and shapes”subject was being taught. After the subject was done, as a final test the experiment group and the control group were submitted the academic success test in math and attitude towards mathematics test again. Necessary statics' analyses of the results concluded from the measuring tools were implemented using eligible techniques. As a result of the research, when compared the average scores of the experiment group and the control group in the pre-test and in the last test, both student groups in the experiment and the control group have seen considerable improvement as regards to the last test, yet simulation supported teaching method has proved to be more efficient in academic success than the current teaching method. When Attitude scale data analyses examined students in the experiment group compared to the control group, there was considerable and a positive impact on their attitude towards mathematics