Modern dünyada klasik bir Sünni yaklaşım olarak Habeşilik ve Türkiye'deki durumu
In the modern world classic approach as a Sunni Habeşilik and situation in turkey
- Tez No: 713237
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Abdullah el-Habeşî, Habeşistan'ın Herer şehrinde 1910 yılında Müslüman bir ailede dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini doğduğu şehirde aldıktan sonra Habeşistan'ın farklı şehirlerine ve bölgelerine ilim öğrenmek için çeşitli yolculuklar yapmıştır. Aldığı eğitimlerden ve yaptığı yolculuklardan sonra Etiyopya ve Somali civarında tanınır hale gelmiş, bu durum Herer'in müftüsü gibi itibar görmesine sebep olmuştur. Habeşî'nin düşünceleri, içinde yaşadığı siyasal yapıyla çoğu zaman ters düşmüş, bundan dolayı Habeş kralı tarafından 1947 yılında ülkeden uzaklaştırılmıştır. 1950 yılında Beyrut'a geldikten bir süre sonra el-Ezher Üniversitesi'nin Lübnan'daki şubesi tarafından bir şeyh olarak kabul edildiği için Lübnan'da ciddi taraftar kitlesi kazanarak birçok alanda faaliyetlerine başlamış ve fikirlerini yaymıştır. Habeşîler Cemaatinin şeyhi ve lideri olarak ünlenen Habeşî, 2 Eylül 2008 yılında doksan sekiz yaşındayken Beyrut'taki evinde vefat etmiştir. Habeşî kendisinin ve cemaatinin Ehl-i Sünnet'e mensup olduklarını ve bulunduğu coğrafyada yaşayan radikal İslâmî grupların aşırı şiddet söylemlerinden farklı bir yol izlediklerini belirterek bu kitle tarafından tepkileri üzerine çekmiştir. Cemaat günümüzde hem Lübnan'da hem de Dünya'nın farklı ülkelerinde dernekler aracılığı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye'de ise Hıdır Yeşilyurt liderliğinde faaliyetlerini sürdüren cemaat, Habeşî'nin kitaplarını Türkçe'ye çevirerek taraftarlarına sunmakta ve fikirlerini ortaya koymaktadır. Cemaat çeşitli yayın kuruluşları ve dernekler aracılığı ile ülkemizde faaliyetlerine devam etmekte ve taraftar kitlesini arttırmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abdullah el- Habeşî was born too Muslim family in Herer in Abyssinion in 1910. It is noticed that after his first aducation in the city he was born, he traveled to different cities and regions in Abyssinion to learn wisdom and science. After his educationsand journeys, he became known around Ethopia and Somali, which was the reoson that he was respected as mufti of Herer. As Habeşi's thought were mostly contrary to the political structure at that time, he was suspended by the Abyssinion King in 1947. After he come to Beirut in 1950, he was accepted as a sheikh by the branch Office of Azhar University in Lebenon, where he gained a serious crowd of supportes and started his activities and spread his ideas. Getting fame as the sheikh and leader oof Ahbaş Congregation, Habeşi died in his house in Beirut at the age of 98 on 2 September 2008. Habeşi indicated that he himself and his congrehation were members of people of Sunnah and followed a different way than the extreme violence discourse of jihadi/Islamic groups which drew than reachion by these groups. The Congregation continues its activities through associations in Lebonon and diffirent countries in the world. In Turkey, th congregation continue its activities under the leadership of Hıdır Yeşilyurt, by presenting the Turkish translation of Habeşi's book and revealinghis ideas. The Congregation is trying to increase its number of supporters with preceeding its activities through different broad casting organisations and associations.