Finite-horizon online energy-efficient transmission scheduling schemes for communication links
İletişim bağlantıları için sonlu-ufuklu enerji-verimli gönderim şemaları
  1. Tez No: 338321
  2. Yazar: BARAN TAN BACINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL-BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gömülü sistemlerin, mobil cihazların, kablosuz sensör uygulamalarının yaygınlaşması ve artan küresel enerji ihtiyacı, araştırma ilgi alanını kendi-kendine yeterli ve çevre dostu sistemlere yöneltmiştir. Telekomünikasyon alanında ise, bu yeni eğilim enerji kısıtlı iletişim ve ağ kurma araştırma çalışmalarının yapılması gerekliliğini vurgulamıştır. Özellikle, literatürde, çeşit senaryolar için enerji verimli gönderim şemaları konusu iyi bir şekilde çalışılmıştır. Ne var ki, temel sonuçlar daha çok pratik uygulamalara uygulanabilir olmayan çevrimdışı problemler için elde edilmiştir. Bunun aksine, bu tez çalışması çevrimdışı gönderim çizelgeleme problemlerinin çevrimiçi karşılıklarına odaklanıyor ve enerji verimli çevrimiçi gönderim şemaları için teorik bir altyapı sunuyor. Önerilen buluşsal yöntemler, Beklenen Eşikdeğer ve Beklenene Su Seviyesi politikaları, işlemsel verimli olarak kısa-zaman -ölçekli dinamiklere uyum sağlayabilen uygun bir çözüm vaat ediyor.
Özet (Çeviri)
The proliferation of embedded systems, mobile devices, wireless sensor applications and in-creasing global demand for energy directed research attention toward self-sustainable andenvironmentally friendly systems. In the field of communications, this new trend pointedout the need for study of energy constrained communication and networking. Particularly, inthe literature, energy efficient transmission schemes have been well studied for various cases.However, fundamental results have been obtained mostly for offline problems which are notapplicable to practical implementations. In contrast, this thesis focuses on online counterpartsof offline transmission scheduling problems and provides a theoretical background for energyefficient online transmission schemes. The proposed heuristics, Expected Threshold and Ex-pected Water Level policies, promise an adequate solution which can adapt to short-time-scaledynamics while being computationally efficient.