Markov random field based road network extraction from high resolution satellite images
Yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinden Markov rastgele alan bazlı yol ağı çıkarımı
  1. Tez No: 338322
  2. Yazar: MAHİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yol Ağları kırsal ve kentsel planlama, altyapı planlaması, taşımacılık yönetimi, araç navigasyon sistemleri gibi çeşitli uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS) yol veritabanı güncellenmesi genellikle uygu görüntülerinden yolların manuel çıkarımı ile yapılmaktadır. Ancak bu işlem zaman alıcı ve yoğun emek gerektiren bir süreçtir. Mevcut literatürde, yolları çıkarımı işlemini otomatikleştirme amacıyla yayınlanmış çok sayıda araştırma vardır. Ancak, otomatik işlemler bazı hatalı ve eksik sonuçlar üretmekte ve hala insan müdahalesini zorunlu kılmaktadır.Bu araştırmanın amacı, yüksek çözünürlüklü multi-spektral uydu görüntülerden yol ağının çıkarılması için bir yöntem önererek varolan yöntemlerin doğruluğunu geliştirmektir. Önerilen yöntem Tek Sınıf Destek Vektör Makineleri ve Gauss Karışım Modelleri sınıflandırıcıları kullanarak görüntülerin spektral sınıflandırılması ile başlar. Daha sonra sınıflandırma işleminin sonuçlarını iyileştirmek amacıyla önerilen iteratif şablon eşleme filtresi uygulanır. K-medyan kümeleme algoritması ile çıkarılan muhtemel yolların orta noktaları tespit edilir. Nihai yol ağı Markof Rasgele Alanı yöntemi kullanılarak çıkartılır. Yol çıkarım algorithmasının sonuçları bir dizi kalite metrikleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Road Networks play an important role in various applications such as urban and rural planning, infrastructure planning, transportation management, vehicle navigation. Extraction of Roads from Remote Sensed satellite images for updating road database in geographical information systems (GIS) is generally done manually by a human operator. However, manual extraction of roads is time consuming and labor intensive process. In the existing literature, there are a great number of researches published for the purpose of automating the road extraction process. However, automated processes still yield some erroneous and incomplete results and human intervention is still required.The aim of this research is to propose a framework for road network extraction from high spatial resolution multi-spectral imagery (MSI) to improve the accuracy of road extraction systems. The proposed framework begins with a spectral classification using One-class Support Vector Machines (SVM) and Gaussian Mixture Models (GMM) classifiers. Spectral Classification exploits the spectral signature of road surfaces to classify road pixels. Then, an iterative template matching filter is proposed to refine spectral classification results. K-medians clustering algorithm is employed to detect candidate road centerline points. Final road network formation is achieved by Markov Random Fields. The extracted road network is evaluated against a reference dataset using a set of quality metrics.