Determination of inbred obese mouse adipose tissue lipid profiles by high performance liquid chromatography
Genetik obez fare adipoz dokuları lipit profillerinin yüksek performanslı sıvı kromotografisi ile tayini
- Tez No: 338337
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Obezite, tüm dünyada önemli ve ciddi bir sağlık sorunu haline geldi. Çok fazla miktarda kalori almak ve az fiziksel aktivite yapmak obeziteye neden olan başlıca etken. Obezite aynı zamanda hipertansiyon, insulin direnci, dislipidemi, tip II diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi önemli başka hastalıklara da sebep oluyor. Bu çalışmanın amacı yüksek yağ içeriğine sahip olan Berlin lipit inbred (BFMI) fare modelindeki yağ profillerini tanımlamak ve miktarlarını belirlemek. Bu fare modelinde yüksek derece obezite görülmektedir. Obeziteye ek olarak, BFMI 860 and 861 fare modellerinde insulin direnci görülmektedir. Aynı zamanda, bu modeller, kardiovasküler hastalıklar için de hayvan modeli olarak kullanılıyor. Yüksek performanslı likit kromatografisi (HPLC), BFMI fare modellerindeki lipitleri ayırmak, tanımlamak ve miktarlarını belirlemek için kullanıldı. Evaporatif ışık saçılımlı dedektör (ELSD), HPLC ile birlikte dedektör olarak kullanıldı. Lipit ekstraksiyon prosedürü, BFMI fare hatları için uygulandı. Daha sonra, ekstraksiyonu yapılan lipitler iki solüsyonlu gradyan akışı ile HPLC metodu uygulandı. Trigliserit (TG), digliserit (DG), kolesterol (C), monogliserit (MG) ve fosfatidilkolin (PC), HPLC ile tanımlanan ve miktarları ölçülen lipitlerdir. Bu lipitlerin, kardiyovasküler hastalıklarda, insülin direncinde ve obezitede rölü olduğu biliniyor. Bu çalışmada, BFMI 860 ve 861 modellerinin BFMI 852 ve BFMI 856 modellerine göre daha fazla lipit, özellikle TG, C ve MG lipitlerini içerdiği saptanmıştır. Bu yüzden bu modellerin obezite çalışmaları için önemli ve kaydedeğer oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity becomes an important and serious health problem all over the world. Consumed too much calorie and less physical activity are the major issues in obesity. Obesity also causes some other important diseases such as hypertension, insulin resistance, dyslipidemia, type II diabetes and cardiovascular diseases. The aim of this study is to identify and quantify lipid profiles of obese Berlin Fat Mouse Inbred (BFMI) which has high fat content. These mouse lines showed spontaneous obesity. In addition to obesity, BFMI 860 and 861 had insulin resistance. Also, BFMI 860 and 861 lines were used as animal model for cardiovascular diseases. High performance liquid chromatography (HPLC) was used to separate, identify and quantify the lipids of BFMI mouse. Evaporative light scattering detector (ELSD) was used as detector with HPLC. Lipid extraction procedures were applied to BFMI. After that, HPLC were done with a gradient elution. Lipids that were identified and quantified were triglyceride (TG), diglyceride (DG), cholesterol (C), monoglyceride (MG) and phosphatidylcholin (PC). It is known that all of these lipids have role in cardiovascular diseases, insulin resistance and obesity. With respect to results, BFMI 860 and 861 mouse lines have more lipids especially TG, C, and MG than BFMI 852 and BFMI 856. Therefore, these lines are suitable for usage as animal models for obesity and type II diabetes.