Temporary architecture: The serpentine gallery pavilions
Geçici mimari: Serpentine galleri pavyonları
  1. Tez No: 338346
  2. Yazar: GONCA ZEYNEP TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, geçicilik teriminin mimarlık pratiği içerisinde kavramsal hale gelmesini eleştirel bir bakış açısıyla araştırmaktadır. Geçicilik tanımı genişletilerek, mimarlık üretimi için pragmatik ve entelektüel kaynaklar yaratacak bir kavram olarak ele alınmaktadır. 2000-2012 yılları arasında tasarlanan Serpentine Galerinin Pavyonları geçicilik kavramının somutlaştırılması amacıyla ele alınarak bu tezin hem nesnesini hem de öznesini oluşturmaktadır. Serpentine Galeri tarafından 2000 yılından başlayarak her yıl düzenlenen pavyon tasarımı projeleri, geçici mimariye olan katkıları vurgulanacak şekilde incelenecektir. Pavyonların nitelikleri ve yapısal özellikleriyle birlikte mimarların tasarım prensipleri bu incelemenin temsilcilerini oluşturacaktır. Bu tez, mimaride deneysellik kavramını; mimari araştırma, söylem ve uygulama alanları arasındaki güçlü ilişkiyi de vurgulayarak pavyon tasarımının ve üretiminin kaçınılmaz bir bileşeni olarak ortaya koymaktadır. Deneysellik mimari problemi çözmede yeni ilkeler ve sınıflandırmalar önererek, mimarlık alanında yeni kavramların, yeni metotların ve yeni malzemelerin ortaya çıkmasına olanak verecek bir anlayışa yönlendirmektedir. Mekan tasarımıyla bağıntılı olarak araştırma, deneyimleme ve yeni olanaklar sunmada etkili rol oynamaktadır. Deneysel mimarlık bir yandan gerçek dünyanın şartları ile bütünleşmiştir diğer bir yandan da geleneksel mimarinin sınırlarını tekrar sorgulamaya olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critical inquiry into conceptualizations of the term ?temporality? in architectural discourse. It is geared towards the expanding definition of the ?temporariness? as a pragmatic and intellectual source for architectural production. The Serpentine Gallery Pavilions between 2000 and 2012, given their acute embodiment of the concept of temporality, will be the subject and the object of this thesis. The Serpentine Gallery has provided the setting for annual pavilion design project since 2000, which will be investigated thoroughly with emphasis on its role in supporting transitory architecture. Along with the characteristics of the pavilions and their structural properties, the agents of the investigation will be architects themselves. The thesis introduces the idea of ?experimentation in architecture? as an inevitable component in the production and design of the pavilions, given the powerful relationship it forms between the domains of architectural research, discourse and practice. While offering new rules and classifications for architectural problem solving, experimentation produces a direction towards thinking to allow new concepts, new methods and new materials in architecture. It draws focus to the acts of searching, experiencing and opening of new possibilities related to space design. Experimental architecture is integrated with real-world conditions, and also can be evaluated as an agent to extend the borders of architecture as a discipline.