Construction of pyrrolo[1,2-a]pyrazine structure by metal catalyzed cyclization of n-propargyl substituted pyrroles
Metal katalizörler eşliğinde n-propargil sübstitüe pirol türevlerinin halkalaşması sonucunda pirolo[1,2-a]pirazin iskeletinin oluşumu
  1. Tez No: 338373
  2. Yazar: SİNEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pirolodiazin ailesinin üyelerinden biri olan pirolo[1,2-a]pirazin bisiklik aromatik bir bileşiktir. Bazı önemli biyolojik özellik göstermeleri nedeniyle uzun yıllardır bu iskeletin oluşumu için farklı sentetik metotlar geliştirilmektedir. Bu çalışmada hedeflenen temel nokta pirolo[1,2-a]pirazin halkasının oluşumu için yeni bir yöntem geliştirmektir. Çalışmanın ilk kısmında, çıkış maddesi olan N-sübsütie 2,3-dikarboksilat pirolü başarıyla sentezlendikten sonra alt koldaki ester fonksiyonel grubu amin grubuna dönüştürüldü. Ardından CuI katalizörü eşliğinde aktive olmuş üçlü bağdaki karbon atomuna, azot atomunun molekül içi saldırısı sonucunda hedeflenen yapı sentezlendi. Çalışmanın ikinci kısmında ise literatürde henüz bilinmeyen pirolo[1,2-a]pirazin N-oksit halkasının oluşturulması hedeflenmiştir. Bu nedenle pirolden başlayarak Vilsmeier-Haack reaksiyonu sonucunda pirolun C-2 karbon atomuna formil grubu takıldı, propargil bromür eşliğinde sübstitüsyon reaksiyonu gerçekleştirildi ve anahtar molekül olan azot atomuna propargil grubu bağlı pirol-2-karboksialdehit sentezlendi. Hemen ardından aldoksim türevi başarıyla elde edildi ve sentezlenen aldoksimin AuCl3 katalizörü eşliğindeki reaksiyonu sonucunda pirolo[1,2-a]pirazin N-oksit yapısı etkili ve basit bir yöntemle sentezlendi. Böylelikle literature yeni bir heterosiklik N-oksit molekülü kazandırıldı. Ardından, propargil grubuna Sonogashira kenetlenme reaksiyonuyla farklı aril grupları takıldı ve aldoksim olusturuldu. AuCl3 katalizörlüğünde gerçekleşen halkalaşma reaksiyonu sonucunda beklenen ürünün aksine, oksim-oksim düzenlenmesi sonucu farklı bir oksim ürünü elde edildi. Literatüre yeni bir düzenlenme tepkimesi kazandırıldı.
Özet (Çeviri)
Pyrrolo[1,2-a]pyrazine is one of the isomers of pyrolodiazine family. Pyrrolo[1,2-a]pyrazine possesses a bicyclic heteroaromatic structure that have 10 electrons. It has various biological importances in synthetic chemistry; therefore, many different approaches to generate this skeleton have been developed so far. In this study, our prior aim was to develop a new synthetic methodology for the formation of pyrrolo[1,2-a]pyrazine moiety. In the first part of this focus, the starting compound, methyl 2-(2-methoxy-2-oxoethyl)-1-(prop-2-yn-1-yl)-1H-pyrrole-3-carboxylate was successfully synthesized, then the conversion of the ester group at the lower arm to the amine group was carried out. Heteroatom cyclization catalyzed by CuI afforded the desired substituted pyrrolo[1,2-a]pyrazine structure. In the second part, it was aimed to synthesize new compounds with unusual structures which are not described in the literature; namely, as pyrrolo[1,2-a]pyrazine N-oxide. In this direction, first pyrrole was submitted to Vilsmeier-Haack reaction to attach a formyl group at C-2. Substitution reaction then effectively gave 1-(prop-2-yn-1-yl)-1H-pyrrole-2-carbaldehyde, which was a key molecule to synthesize the aldoxime. AuCl3 catalyzed cyclization of the corresponding oxime afforded pyrrolo[1,2-a]pyrazine N-oxide. In the next step, Sonogashira coupling reactions were carried out to obtain terminal alkynes (RC?CR') starting from 1-(prop-2-yn-1-yl)-1H-pyrrole-2-carbaldehyde. The aim of this part was to study the effect of aryl groups to the activated alkyl functional group by a metal catalyst. In this case, unexpected oxime-oxime transformation was observed, which is unprecedented in the literature.