Proteome-wide analysis of the role of expression of bacilysin operon on idiophase physiology of B. subtilis
Basilisin operonu ekspresyonunun B. subtilis'in idyofaz fizyolojisi üzerindeki görevinin proteom ölçekli analizi
  1. Tez No: 338378
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bacillus türleri, antimetabolik ve farmakolojik aktiviteye sahip çok çeşitli ikincil metabolitler üretirler.Bu metabolitler genellikle farklı türde bileşenler ve kimyasal bağlar içeren küçük peptitlerdir. Bumetabolitler peptit sentetaz adı verilen multifonksiyonel enzim kompleksleri tarafından ribozomaihtiyaç duyulmadan sentezlenir. Bu küçük peptidlerden biri olan basilisin bazı B. subtilis suşlarıtarafından sentezlenip hücre dışına salgılanan, L-alanine ve L-anticapsin' den oluşan bir dipeptideantibiyotiktir. Basilisin üretiminde görev alan proteinler bac operonundan sentezlenir. Öncekiçalışmalarda, basilisin biyosentezinin, ComQ/ComX, PhrC (CSF), ComP/ComA nın Spo0K (Opp) yabağlı aktivasyonu ile, hücre yoğunluğu sinyali düzenleyici yolaklarıyla kontrol altında olduğugösterilmişti. Bu çalışmanın amacı basilisin üreten B. subtilis PY79 suşuyla grubumuz tarafındanoluşturulmuş basilisin üretemeyen bacA::lacz::erm OGU1 suşu arasındaki proteomik karşılaştırmayıjel esaslı ve jel esaslı olmayan proteomik tekniklerle gerçekleştirmek ve basilisinin düzenleyicibasamaklardaki ve idyofaz hücre fizyolojisindeki fonksiyonel rolünü ortaya çıkarmaktır. GelC analizyöntemi kullanıldığında, PY79 suşu ve basilisin üretmeyen mutant OGU1 suşu arasında toplamçözünebilir proteinler aresında 76 farklı ifade edilmiş protein görülmüştür.Bu proteinlerin farklıifadesi basilisinin çeşitli metabolik yolaklarda, global regulator sistemlerde ve sporülasyondaki birçokdirek veya indirek etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The members of the genus Bacillus produce a wide variety of secondary metabolites withantimetabolic and pharmacological activities. These metabolites are mostly small peptides and haveunusual components and chemical bonds. These metabolites are synthesized nonribosomally bymultifunctional enzyme complexes called peptide synthetases. One of those small peptides,bacilysin, is a dipeptide antibiotic composed of L-alanine and L-anticapsin which is produced andexcreted by certain strains of Bacillus subtilis. Proteins that are responsible to synthesize bacilysinare encoded by bac operon. It has been shown that the biosynthesis of bacilysin is under the controlof quorum sensing global regulatory pathway through the action of ComQ/ComX, PhrC (CSF),ComP/ComA in a Spo0K (Opp)-dependent manner. The objective of the study is to identify thefunctional roles of bacilysin biosynthesis in the regulatory cascade and idiophase cell physiologyoperating in B. subtilis by using gel-based and gel-free proteomics techniques. For this, we employedcomparative proteome-wide analysis of the bacilysin producer B. subtilis PY79 and its bacilysin nonproducer derivative bacA::lacz::erm OGU1 strain which was recently constructed by our group.Identification via GeLC analysis of 76 differentially expressed proteins from total soluble proteome ofwild-type PY79 and bacilysin minus OGU1 strain indicated the direct or indirect multiple effects ofbacilysin on metabolic pathways, global regulatory systems and sporulation.