Assessment of rock slope stability for a coastal area near Kuşadasi, Aydin, Türkiye
Kuşadası yakınlarındaki bir kıyı bölgesi için kaya şev duraylılığının değerlendirilmesi, Aydın, Türkiye
- Tez No: 338379
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kuşadası'nda (Aydın) turizme açılacak olan bir alanın kıyı kesiminde oldukça dik ve yüksek falezler bulunmaktadır. Yer yer kaymalar ve kaya düşme problemlerinin görüldüğü alanın turizm açısından kullanılabilir olabilmesi için, bu alandaki jeolojik tehlikelerin araştırılması ve mümkün olduğunca doğa dostu yaklaşımlarla önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, söz konusu alan ile ilgili mühendislik jeolojisi çalışması yapmak, var olan jeolojik tehlikeleri araştırmak, şev duraylılığı ile ilgili sorunlarıortaya koymak, varolan tehlikeleri önlemek/en aza indirebilmek için doğa dostu çözümler önermek ve 2 ve 3 boyutlu kaya düşme analizlerinden elde edilen sonuçları kıyaslamaktır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için, öncelikle sahada jeolojik incelemeler yapılmış, hat etüdü yardımıyla süreksizlikler hakkında bilgiler edinilmiş, kayaç örnekleri alınmış, sahada ve laboratuvarda deneyler yapılmış, farklı şev durumları için şev duraylılık ve kaya düşme analizleri yapılmış, elde edilen veriler dikkate alınarak problemli alanlar için iyileştirme önerileri sunulmuş ve 2 ve 3 boyutlu kaya düşme analizi sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda, iyileştirme çalışmaları olarak, kaya temizleme, drenaj, yeşillendirme (bitkilendirme), oyuk doldurma, duvar yapımı ve erozyon önleme çalışması önerilmiştir. 2 ve 3 boyutlu kaya düşme analiz sonuçları karşılaştırılmış, her iki yöntem için, kayaçların düştükleri son noktaların ve sıçrama yüksekliklerinin birbirinden farklı olduğu görülmüştür. Bu farklılık, şevin geometrisinden, yazılımda kullanılan algoritmadan ve farklı girdi verilerinden kaynaklanmaktadır. Saha gözlemlerine göre, 2 boyutlu model 3 boyutlu modelden daha gerçekçidir.
Özet (Çeviri)
The study area, which will be open to tourism in Kuşadası (Aydın), has steep and high cliffs near the Aegean coast. In the area where some slidings and rockfall problems occurred in the past the geological hazards should be investigated and nature-friendly remedial measures should be taken. The aim of this study is to perform engineering geological studies to:(i) search geological hazards, (ii) reveal the slope stability problems, (iii) recommend nature-friendly solutions in order to prevent/minimize the hazards and (iv)compare the results obtained from 2-D and 3-D rockfall analyses. To accomplish these tasks, the geological survey was performed, the information about the discontinuities was collected by means of scanline surveys, the rock samples were collected, the in-situ and laboratory tests were carried out, the slope stability and rockfall analyses were performed for different slope conditions, remedial measures were offered for the problematical areas considering the data obtained and the results of 2-D and 3-D analysis were compared. Under the light of these studies, rock removal, drainage, greening (vegetation), filling the caverns, wall building and erosion prevention were offered as remedial measures. The comparison of the 2-D and 3-D rockfall analyses shows that the end points and bounce height values are different for each method. The differences between the 2-D and 3-D model originate from the slope geometry, the algorithm used in the software and the different input parameters. According to the field observations, the 2-D model is more realistic than 3-D model.