Phenotypical characterization of microRNA-106b overexpression in MCF10A breast cell line
MikroRNA-106b aşırı ifadesinin MCF10A meme hücrelerinde fenotipik karakterizasyonu
  1. Tez No: 338377
  2. Yazar: CANSARAN SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
MikroRNA' lar protein kodlamayan küçük RNA molekülleridir. Gen ifadesini genellikle hedef mRNA ların 3' protein kodlamayan bölgelerine bağlanarak kontrol ederler. Kanser de dahil olmak üzere, pek çok hastalıkta mikroRNA'ların ifade seviyesinde düzensizlikler saptanmıştır. miR-106b-25 kümesinin bir üyesi olan miR-106b'nin ifadesinin meme kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser türünde arttığı gösterilmiştir. miR-106b seviyesindeki artışlar göz önüne alınarak, miR-106b olası bir onkogen olarak düşünülmüştür. Bu nedenle, daha önce oluşturulmuş miR-106b transfekte edilmiş bir hücre hattı modeli kullandık. Kalıcı olarak transfekte edilmiş MCF10A hücreleri ; hücre büyümesi, hareketliliği, migrasyonu ve invasyonu açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, miR-106b ifadesindeki artışın hücre büyümesini, hücrelerin hareketini ve migrasyonunu arttırdığını göstermiştir. Öte yandan, miR-106b`nin invasyonu azalttığı matrigel invasyon deneyleri sonucunda gösterilmiştir. miR-106b'nin meme kanserindeki rolünü tam olarak anlayabilmek için pek çok çalışmanın yapılması gerekmektedir. Gözlemlediğimiz fenotipik değişiklikleri açıklayabilmek için olası miR-106b hedef mRNA dizileri araştırılmakta ve bununla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs are small non-coding RNAs which regulate gene expression by binding to 3?UTR of their target mRNAs. Deregulated expression of microRNAs is detected in many pathologies including different types of cancers. miR-106b, is a member of miR-106b-25 cluster and overexpressed in many cancers including breast cancer. Based on miR-106b overexpression, we hypothesized that miR-106b may be an oncogene candidate. To explore miR-106b related phenotypes, we used an already miR-106b transfected model cell line system. Stably transfected MCF10A cells were investigated for alterations in cell growth, motility, migration and invasion. Our results showed that miR-106b overexpression caused increased growth motility and migration. On the other hand, based on matrigel invasion assay miR-106b expression caused a reduction in cell invasion. Further studies are needed to be performed to understand the precise role of miR-106b in breast cancer. Studies are underway to detect possible miR-106b targets that may help to explain these phenotypical alterations.