Finite element modelling and simulation of drying isotropic and anisotropic food samples
Sonlu elemanlar yöntemi ile yönle değişmeyen ve yöne bağımlı besin örneklerinin kurutulmasının modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 338381
  2. Yazar: MELTEM SOYDAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU, PROF. DR. ALİ ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada temel amaçlar; yöne bağımlı ve yönden bağımsız besin örneklerinin nem ve dört farklı konumundaki sıcaklık değişimlerini gözlemleyerek kurutma davranışlarını (sıcaklık farkı, kurutma ve sıcaklık değişimi hızı, kurutma zamanı, difüzyon katsayıları, büzülme) incelemek ve sonlu elemanlar yöntemi ile sıcaklık ve nem dağılımının simülasyonu için uygun bir model geliştirmektir. Yöne bağımlı özellikte ürünü temsilen üç farklı lif yönünde (v; hava akış yönüne dik kurumaya paralel lifler, h1; hava akış yönüne dik lifler, h2; hava akış yönünde lifler) hazırlanan nuar ile yönden bağımsız özellikte ürünü temsilen kıyma iki farklı sıcaklıkta (48?C, 70?C) ve üç farklı hava akış hızında (0.5, 1.0, 1.7 m/s) tepsili kurutucuda kurutulmuştur. Sıcaklık değişim hızı kıyma>h2>v?h1 şeklinde bulunurken kuruma hızı sıralaması h2?v>h1>kıyma şeklinde gözlenmiştir. Nuar örneklerindeki lokasyonlar arası sıcaklık farkı sırası v
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate drying characteristics (temperature gradient, rate of drying and temperature change, drying time, diffusivity values, shrinkage) of isotropic and anisotropic foods by observing the changes in temperatures at four different locations and moisture contents and to build an appropriate model for simulation of temperature and moisture distribution using finite element method. The lean meat samples (anisotropic) with three fiber configurations (v; flow normal to fiber, drying along the fiber, h1; flow normal to fiber, h2; flow along to fiber) and minced meat (isotropic) were dried at two different temperatures (48?C, 70?C) and three different velocities (0.5, 1.0, 1.7 m/s) of air. Rate of temperature change was found as minced>h2>v?h1 while rate of drying was observed as h2?v>h1>minced. The order of temperature gradient through the lean meat samples was v