Yollu kumaşların bilgisayar destekli tasarımı
- Tez No: 33841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz Bu çalışmada, öncelikle yollu kumaşların hazırlanmasında ve tasarımında kullanılan metodlar incelenmiş, daha sonra ise yollu kumaşların tasarımı ile ilgili olan parametreleri hesaplayıp bu kumaşları bilgisayar ortamında tasarlayabilecek bir yazılım hazırlanmıştır. Çalışmanın asıl amacı, çok pahalı olmayan kişisel bilgisayarlarda çalışabilen bir tekstil tasarım yazılımını sadece kumaş tasarım maliyetini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda kumaş tasarım hızını da arttırdığını göstermektir. Ayrıca, tekstil sektöründe yaygın olan bazı tasarım yazılımları ile ilgili literatür araştırmaları yapılmış, ve toplanan bilgiler sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, first, the methods used for the design and production of striped fabrics are examined, and then, a software which is capable of calculating the parameters for the design of the striped fabrics in computer environment is prepared. The main purpose of this work is to show that a computer software which can run on an ordinary personal computer has the power of not only decreasing the design cost, but to increase the design speed. Also, a literature survey for some softwares commonly used in the textile industry is performed and presented. IV