Hidro-Abrasion muayene cihazı tasarım ve imalatı
- Tez No: 33842
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
I ÖZET Bu tez çalışmasında, üniversitemizin malzeme labaratuvarına bir hidroabrazif aşınma deney cihazının kazandırılması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda, bilinen sürtünme-aşınma deney düzeneklerinden faydalanılarak, tekrarlanabilir sonuçlar için sağlanması gereken şartlar doğrultusunda cihazın tasarımı gerçekleştirildi ve imal edildi. İmal edilen bu cihazın sağlanan şartlarda çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapmak için bir ön deneysel çalışmanın yapılması öngörüldü. Bu ön deneysel çalışma için tekrarlanabilir şartlara uygun deney numuneleri hazırlandı. Daha sonra bu numunelere, hidroabrazif aşınma davranışları karşılaştırılacak işlemler uygulandı (normalizasyon, su verme, temperleme ve borlama işlemi). Numunelerin aşınma miktarlarının belirlenmesinde ağırlık farkı ölçme yönteminin kullanılmasına karar verildi (ölçme hassasiyeti: 10" g). Daha sonra belirlenen deney şartlarında numunelere hidroabrazyon deneyi uygulandı ve öngörülen periyotlarda aşınma miktarları tesbit edildi. Elde edilen sonuçların (cihazın kontrolü için) muayene edilen numunelerin aşınma davranışları hakkında bilgi vermesi bakımından yeterli görüldüğü bir anda deneye son verildi (95.5 saatlik deney sonunda). Elde edilen sonuçların ışığı altında, hidroabrazif aşınma deney cihazının tekrarlanabilir sonuçlar için gerekli şartları sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The object of this thesis is to gain an experimental apparatus of hydroabrasive wear for materials laboratory of Uludağ University. For this purpose, the design of apparatus is performed by using known friction-wear experimental apparatus, and by considering required conditions for repeated results, and this apparatus is manufactured. A preliminary experimental study is done to check whether apparatus operates for specified conditions. Experimental samples that satisfy repeated conditions are prepared. Then, some processes (Normalization, quenching, tempering and boronising) are applied to samples to compare their hydroabrasive wear behaviour. in the determination of wear amount, it is decided that method of weight difference measurement is used (The accuracy of the measurement : 10 g). Later, hydroabrasion experiment is applied to samples under specified conditions and wear amount is determined for specified periods. Experiment is terminated at the moment that obtained results are sufficient (to check apparatus) to give an idea for wear behaviour of samples (95.5 hours later). According to obtained results, hydroabrasive experimental apparatus provides required conditions for repeated results. -v