Analysis of sunshine duration between 1970 and 2010 for Turkey
Türkiye için güneşlenme sürelerinin 1970 ile 2010 arasındaki analizi
  1. Tez No: 338417
  2. Yazar: UĞUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DOÇ. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde Türkiye'deki 192 meteoroloji istasyonu için 41 yıllık güneşlenme süresi (GS) verisi analiz edildi. Tezin ana amacı GS verilerinin eğilimlerini belirlemektir. Bunun önemi GS verilerinin yer yüzeyine ulaşan güneş radyasyonu ile yüksek ilişki düzeyine sahip olmasından ileri gelir. Eksik veri probleminden ötürü sadece 72 istasyon verisi incelendi. Bu 72 istasyonun eksik verileri tamamlandıktan sonra Kruskal Wallis (K-W) testi ve Wald-Wolfowitz rastlantısallık testi uygulandı. Bu testlerden sadece 36 istasyon geçebildiği için eğilim analizleri bu 36 istasyon için yapıldı. Diğer veri kümeleri, eğilimleri daha hassas belirleyebilmek için analizden çıkarıldı.Eğilim analizleri, GS'deki 41 yıllık değişimin küresel ölçekte belirlenen, yüzeye gelen güneş enerjisindeki azalma ve artma periyoduyla tutarlı olduğunu gösterdi. Azalma periyodu temel olarak 1970 ile 1990 civarı ve artma periyodu 1990 civarı ile 2010 arasıdır. GS verisi için 1970 ile 1990 civarı arasında 36 istasyondan 27'si için azalma trendi gözlenmiştir ve bu azalma küresel ölçekteki azalma ile ileri düzeyde tutarlılık gösterir. Fakat artma periyodu için böyle bir tutarlılık belirgin değildir. Artma döneminde çoğu istasyon için eğilim sıfırlanmış veya eğilim oranı azalmıştır.Azalma eğilimini hava kirliğindeki artmaya bağlamak mümkündür ve bu insan faaliyetinin iklim değişikliği üzerindeki bir göstergesi olabilir. Kış aylarında daha fazla azalma eğilimi olması bu sonucu destekler niteliktedir. Ancak daha kesin sonuçlara ulaşmak için diğer iklimsel verilerinde analiz edilmesi gerekir. Uydu görüntüleri bu sonuçları daha da kesinleştirmek için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 41 years of bright sunshine duration (SD) data of 192 meteorological stations in Turkey were analyzed. The main objective is to determine the trends of SD data and the importance of such analyses is the high correlation between SD data and solar irradiation reaching the surface of the earth. Because of the missing value problems, only the data set for 72 stations were examined. After imputing missing values of these stations by expectation maximization algorithm, to test the homogeneity Kruskal Wallis test (K-W) and Wald-Wolfowitz runs test for randomness were applied. Only 36 of the stations passed from these homogeneity tests therefore, trend analysis was carried out for these locations. To exclude the data sets which did not pass from the tests was important to reach more accurate trend analysis of the data in hand.Results of the trend analysis showed that the change of SD over the 41 years are in agreement with the globally identified surface solar radiation dimming and brightening time periods all over the world. The dimming period is mainly between the years 1970 and about 1990 while the brightening period is from about 1990 to 2010. The yearly averages of SD data sets of 27 locations out of 36, for the years in the dimming period, were in a good agreement with the global dimming trends. However, for the brightening period the agreement was not as clear as it was in the dimming period. Nevertheless, during the brightening period, the data set of most of the locations had zero trends or noticeably reduced rates of decrease of SD.The dimming might be attributed to the increase in air pollution and this might be an indication of human induced climate change. Larger amounts of negative trends during winter months supported this conclusion. However, to reach a concrete conclusion more accurate of different climatic parameters should be analyzed. Satellites images may be helpful for further clarifications of such conclusions on climate change issues.