The effect of Salvia absconditiflora extract on the gene expressions of GSTO1 and GSTZ1 in MCF-7 and MDA-MB-231 cells
MCF-7 ve MCF-7 ve MDA-MB-231 hücrelerinde salvıa abscondıtıflora ekstraktının GSTO1 ve GSTZ1 gen ekspresyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 338430
  2. Yazar: NAZLI DENİZ HİSARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GÜRAY, PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
S.absconditiflora Türkiye'de yetişen ve bitki çayı olarak tüketilen endemik bir türdür. Yapraklarında bulunan daha fazla kesecik nedeniyle, S.absconditiflora ekstreleri aktif bileşikler bakımından zengindir.S.absconditiflora'nın sulu ekstresinin antioksidan kapasitesi, 2,2-Difenil-1-pikrihidrazil (DPPH) serbest radikal süpürme tekniğiyle araştırıldı. Total fenolik ve total flavonoid miktarları spektrofotometrik tekniklerle belirlendi.Sıvı Kromatografisi-Kütle-Kütle Spektrometresi kullanılarak var olan kaffeik asitin, luteolin, rutinin ve kumarik asitin miktarları tayin edildi.S.absconditiflora'nın sulu ekstresinin meme kanserli hücre hatlarındaki (MCF-7 ve MDA-MB-231) sitotoksik etkisi, kolorimetrik XTT yöntemi ve Tripan mavisi boyama ile yapılan canlılık testi tekniğiyle incelendi. Her bir hücre hattında 24 ve 48 saat için IC50 konsantrasyonu belirlendi. S.absconditiflora'nın sulu ekstresinin MCF-7 ve MDA-MB-231 hücrelerinin proliferasyonlarını, zamandan bağımsız şekilde ve doza bağlı olarak engellediği görüldü.S.absconditiflora'nın sulu ekstresinin glutatyon-s-transferaz enzimlerinin ekspresyonları üzerindeki etkisi MCF-7 ve MDA-MB-231 hücrelerinde qRT-PCR tekniğiyle araştırıldı. Hücreler 24 saat boyunca ekstreyle inkübe edildi ve elde edilen XTT sonuçlarına göre hesaplanan IC50 konsantrasyonları ile bu hücrelere uygulama yapıldı. Yapılan deneyler sonrasında, 1,558 mg/ml ekstre uygulanan MCF-7 hücrelerinde GSTO1 gen ekspresyonunun 2 kat, GSTZ1 gen ekspresyonunun ise 2,8 kat arttığı görüldü. 1,131mg/ml ekstre uygulanan MDA-MB-231 hücrelerinde GSTO1 geninin ekspresyonunda 1,57 kat, GSTZ1 geninin ekspresyonunda ise 1,56 kat artış bulundu.
Özet (Çeviri)
S.absconditiflora is one of the endemic Salvia species grown in Turkey, which is consumed as a herbal tea. Because of the presence of high amounts of vesicles on their leaves, S.absconditiflora is very rich in active compounds.S.absconditiflora water extract was investigated for its antioxidant capacity by 2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) free radical scavenging assay. Total phenolic and total flavonoid contents were quantified by spectrophotometric methods.LC-MS/MS analyses revealed the presence and quantities of caffeic acid, luteolin rutin and coumaric acid.Cytotoxic effects of water extract of S.absconditiflora on breast cancer cell lines (MCF-7 and MDA-MB-231) were examined via XTT colorimetric assay and Trypan Dye Exclusion cell viability assay. IC50 values for each cell line at 24 and 48 hours were determined. The results indicated that water extract of leaves of S.absconditiflora could inhibit cell proliferation in MCF-7 and MDA-231 cells in dose dependent but not in time dependent manner.Effects of S.absconditiflora water extract on the expression of glutathione-S-transferases (GSTs) in MCF-7 and MDA-MB-231 cells were investigated with qRT-PCR technique. IC50 values calculated in XTT experiment for 24h incubation was used as cytotoxic extract concentration. It was found that treatment of MCF-7 cells with 1,558 mg/ml of extract enhanced an increase in expression as 2 and 2,8 fold in GSTO1 and GSTZ1 genes, respectively. Treatment of MDA-MB-231 cells with 1,131 mg/ml of extract resulted in 1,57 fold increase for GSTO1 and 1,56 fold increase for GSTZ1.