Green synthesis, characterization of silver nanoparticles using salvia absconditiflora, salvia hypargeia and evaluation of their antioxidant activity
Gümüş nanopartiküllerin salvıa abscondıtıflora ve salvıa hypargeıa kullanılak yeşil sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 786087
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Salvia türleri, Lamiaceae familyasının en büyük cinsidir. Dünyada yaklaşık 1000, Türkiye'de 95 tür bulunmaktadır ancak bu türlerin 45'i endemiktir. Salvia absconditiflora ve Salvia hypargeia Türkiye'de yetişen Salvia türleridir fakat Salvia absconditiflora endemik bir türdür. Bu çalışmada gümüş nanopartiküller, Salvia absconditiflora (sa-AgNPs) ve Salvia hypergeia (sh-AgNPs) kullanılarak yeşil yöntemle sentezlendi. Her bir bitki materyali (10.0 g), deiyonize suda (150 mL) 50°C'de 2 saat ısıtıldı, süzüldükten sonra özüt çözeltisi, 55°C'de 2 saat gümüş nitrat çözeltisi (1.0 mM, 100 mL) ile etkileştirildi. Çözelti santrifüjlendi, ardından liyofilize edilerek katı gümüş nanopartiküller elde edildi. Ultraviyole görünür (UV-2600 Shimadzu) spektrofotometre, Fourier dönüşümlü kızılötesi (FT/IR-4700 Jasco) spektrometre, Taramalı elektron mikroskopları (SEM), X-ışını kırınımı (XRD), Enerji dağılımlı spektroskopi (EDX), Zetasizer Nano ZSP ( Malvern, UK) gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonu için kullanıldı. Hem bitki özlerinin hem de gümüş nanopartiküllerin antioksidan aktivitesi, 2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH•) serbest radikal giderme, 2,2ꞌ-azinobis-(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonat) (ABTS•+) radikal katyon giderme ve demir iyonu indirgeyici antioksidan güç yöntemleri kullanıldı. Hem Salvia absconditiflora (sa-AgNPs) hem de Salvia hypergeia'dan (sh-AgNPs) sentezlenen nanopartiküllerin yüzey merkezli kübik yapılar olduğu belirlendi. Sa-AgNPs için ortalama partikül boyutları 26.6 nm ve sh-AgNPs için 35.5 nm olarak hesaplandı. sa-AgNPs ve sh-AgNPs maksimum absorpsiyonları sırasıyla 469 nm ve 490 nm olarak belirlendi. S. absconditiflora ekstraktının ve sa-AgNPs'nın DPPH serbest radikal giderme aktivitesi, standart BHT'ye (10.7±0.2, IC50, µg/mL) kıyasla sırasıyla 21.6±0.3 (IC50, µg/mL), 15.8±0.2 (IC50, µg/mL) olarak belirlendi. ABTS radikal katyon giderme testinde, standart BHT'ye (7,1±0,1, IC50, µg/mL) kıyasla ekstrakt ve sa-AgNPs aktivitesi sırasıyla 8,4±0,2 (IC50, µg/mL) ve 4,8±0,1 (IC50, µg/mL) olarak belirlendi. Standart BHA'ya (7,9 ±0,2 µmol TE/mg ekstrakt) göre ekstrakt ve sa-AgNP'lerin indirgeme gücü aktivitesi sırasıyla 1,73±0,02 (µmol TE/mg ekstrakt) ve 4,6±0,1 (µmol TE/mg ekstrakt) olarak bulundu. Salvia hypergeia ile ilgili olarak, özüt ve sh-AgNP'lerin DPPH aktivitesi sırasıyla 18.0±0.9 (IC50, µg/mL), 11.8±0.2 (IC50, µg/mL) olarak tanımlandı. Ekstrakt ve sh-AgNP'lerin ABTS radikal katyon giderme etkisi sırasıyla 6,7±0,2 (IC50, µg/mL), 3,8±0,1 (IC50, µg/mL) olarak hesaplandı. Salvia hypergeia ekstraktının ve sh-AgNP'lerin indirgeme gücü etkisi sırasıyla 2,4±0,04 (µmol TE/mg) ve 6,1±0,1 (µmol TE/mg) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Salvia species are the largest genus of the Lamiaceae family. There are about 1000 species in the world and 95 species in Turkey but 45 of these species are endemic. Salvia absconditiflora and Salvia hypargeia are Salvia species grown in Turkey but Salvia absconditiflora is an endemic species. In this work, silver nanoparticles were synthesized using Salvia absconditiflora (sa-AgNPs) and Salvia hypergeia (sh-AgNPs) with green method. Each plant material (10.0 g) was heated in deionized water (150 mL) at 50°C for 2 hours, after filtration the extract solution was treated with the silver nitrate solution. The solution was centrifuged, then lyophilized to yield the solid silver nanoparticles. Ultraviolet-visible (UV-2600 Shimadzu) spectrophotometry, Fourier transform infrared (FT/IR-4700 Jasco) spectrometer, Scanning electron microscopes (SEM), X-ray diffraction (XRD), Energy dispersive spectroscopy (EDX), Zetasizer Nano ZSP (Malvern, UK) were used for identification of silver nanoparticles. Antioxidant activity of both plant extracts and silver nanoparticles were carried out using 2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH•) free radical scavenging, 2,2ꞌ-azinobis-(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonate) (ABTS•+) radical cation scavenging, and ferric ions reducing antioxidant power assays. The nanoparticles synthesized from both Salvia absconditiflora (sa-AgNPs) and Salvia hypergeia (sh-AgNPs) were determined to be face-centered cubic structures. The average particle sizes were calculated as 26.6 nm and 35.5 nm for sa-AgNPs and sh-AgNPs respectively. The maximum absorptions of sa-AgNPs and sh-AgNPs were defined as 469 nm and 490 nm respectively. DPPH free radical scavenging activity of S. absconditiflora extract and sa-AgNPs was described as 21.6±0.3 (IC50, µg/mL), 15.8±0.2 (IC50, µg/mL) respectively compared to the standard BHT (10.7±0.2, IC50, µg/mL). In ABTS radical cation assay, the extract and sa-AgNPs activity was established as 8.4±0.2 (IC50, µg/mL) and 4.8±0.1 (IC50, µg/mL) respectively in comparison to the standard BHT (7.1±0.1, IC50, µg/mL). Reducing power activity of extract and sa-AgNPs was found as 1.73±0.02 (µmol TE/mg extract) and 4.6±0.1 (µmol TE/mg) respectively with respect to standard BHA (7.9 ±0.2 µmol TE/mg extract). In concerning the Salvia hypergeia, DPPH activity of extract and sh-AgNPs was defined as 18.0±0.9 (IC50, µg/mL), 11.8±0.2 (IC50, µg/mL) respectively. ABTS radical cation scavenging effect of extract and sh-AgNPs was signified as 6.7±0.2 (IC50, µg/mL), 3.8±0.1 (IC50, µg/mL) respectively. Reducing power effect of Salvia hypergeia extract and sh-AgNPs was determined as 2.4±0.04 (µmol TE/mg) and 6.1±0.1 (µmol TE/mg) respectively.