Quantification of the uncertainties in shale gas reservoirs, a case study for Dadas shale formation
Şeyl gaz rezervuarlarında belirsizliklerin giderilmesi, Dadaş şeyl formasyonu için bir durum çalışması
- Tez No: 338442
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Konvansiyonel petrol ve gaz kaynaklarının giderek azaldığı ve enerji fiyatlarının da artış eğiliminde olduğu bir dünyada, konvansiyonal olmayan gaz kaynakları, petrol ve doğal gaz endüstrisinin yeni ilgi odağı olma yolundadır. Özellikle, Amerikan şeyl gazı devrimi sonrasında, gerek petrol endüstrisi gerekse de dünya ekonomileri, sahip oldukları potansiyel şeyl gazı kaynaklarını arama ve yeryüzüne çıkarma çabasındalardır. Türkiye de, toprakları altında önemli şeyl gazı kaynakları olduğu varsayılan ülkeler arasında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu baseninde yer alan Dadaş formasyonu, mevcutlar içinde en umut verici olan ana kaya olarak nitelendirilmektedir. Ne yazık ki, yeterli miktarda teknik veri olmadığı için rezerv miktarı ve rezervuar özellikleri tam olarak bilinmese de, bu konudaki arama faaliyetleri devam etmektedir. Söz konusu saha geliştirme planı kapsamında ilk kuyular kazılırken, bu çalışmada, rezervuar hakkındaki bazı belirsizlikleri gidermek için olasılıkçı yaklaşımlardan yararlanarak rezerv miktarı belirlenmeye ve sahanın geliştirilip üretime geçilmesi için gerekli ekonomik yatırımın yaklaşık miktarının tespit edilmesine çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Dadas formasyonunu içerdiği 88,6 Tcf? lik yerinde gaz miktarı, %15? lik kurtarma oranı ve 13,3 Tcf? lik üretilebilir kaynak miktarı hesaplanacak, ardından sahada açılması gereken optimum kuyu sayısı 5189 olarak belirlenecek ve ilk 10 yılında gerekli sondajların tamamlanmasını öngören 25 yıllık saha geliştirme ve üretim planı ile ilk 25 yılında gerekli sondajların tamamlanmasını öngören 40 yıllık saha geliştirme ve üretim planları kapsamında projenin Net Bugünki Değeri ile İç Karlılık Oranı hesaplanacak ve gerekli karşılaştırma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the world of a decreasing conventional oil and gas resources and high energy prices, the unconventional gas resources has become a new focus of interest of the oil and gas industry. Especially, after the American shale gas revolution, both the industry and the economies are trying to explore and exploit their potential resources. Also, Turkey is one of the lucky countries that are known to have important shale gas resources at subsurface. Up to date, Dadas shale formation in the Southeastern Anatolian basin is regarded as the most promising one among the country. Although, the exact amount and reservoir charactersictics are not determined due to the lack of sufficient engineering and reservoir data, the exploration activities are continuing to get tangible information. While the first wells are being drilled in the field within the scope of the development plan, this study sets out to estimate the gas reserves in the Dadas shale formation by quantification of the uncertainties by using some probabilistic approaches and discuss the economic viability of the field. The estimation of Original Gas İn Place (OGIP) as 88,6 Tcf, Recovery Factor (RF) as 15%, Technically Recoverable Resources (TRR) as 13,3 Tcf, the optimum well number of 5189 wells and the well spacing of 233 acres/wells are illustrated. The Net Present Value (NPV) and the Internal Rate of Return of two different field development plans are projected and compared. The first one has a drilling program in the first 10 years of the project with a 25 years? life cycle and the other one has a drilling program in the first 25 years of the project with a 40 years? life cycle.