A transport cost-based optimization for arable land application of municipal sludge in Ankara
Ankara'daki kentsel arıtma çamurlarının tarıma elverişli arazilerde kullanımının taşıma maliyeti bazlı optimizasyonu
  1. Tez No: 338441
  2. Yazar: MERVE GÖRGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN, DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Arıtma çamurunun tarımsal kullanımı, organik madde ve besin maddeleri sağlayarak toprak veriminin artmasına yardımcı olabileceğinden arıtma çamuru bertarafı için alternatif bir yöntemdir. Ancak bu uygulamada, arıtma çamurunda bulunan ağır metaller, organik kirleticiler ve patojenler gibi bazı bileşenler sebebiyle oluşabilecek toprak kirliliğini en aza indirmek için özen gösterilmelidir. Uygun uygulama arazilerinin seçilmesi bir yaklaşım olabilir. Bu çalışma, arıtma çamurunun arazide kullanımı için Ankara?da uygun ekilebilir arazilerin maliyet-bazlı optimizasyon modeli vasıtasıyla belirlenmesine odaklanmaktadır. Bu modelde, kentsel arıtma çamurunun 2013 ve 2022 yılları arasında araziye uygulanmasıyla ilgili taşıma maliyetlerinin en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. Arıtma çamuru uygulaması için uygun araziler, ArcGIS programını kullanarak mekansal analiz vasıtasıyla belirlenmiştir. Bu çalışmada, Ankara?da bulunan toplam sulanmayan ekilebilir alanların %75?i arıtma çamuru arazi uygulamaları için uygun olmamaları sebebiyle çıkarılmıştır. Doğrusal programlama ile oluşturulan optimizasyon modeli sonuçlarına göre uygulama için uygun olan sulanmayan ekilebilir alanların toplamının %17,1?i arıtma çamuru almıştır. 10 yıl içinde, arıtma tesisi ile arıtma çamurunun uygulanabilir olduğu bu alanlar arasındaki mesafe en az 3,2, en fazla 71,6 ve ortalama 50,7 km olmuştur. 10 yıl içinde, arıtma çamurunun taşınması için 10, 16 ve 24 ton kapasiteli kamyonlar kullanıldığı zaman ortalama taşıma maliyetleri sırasıyla 184.983, 168.513 ve 135.922 TL/yıl olmaktadır. Kamyon kapasitesi arttıkça, arıtma çamurunu sulanmayan ekilebilir arazilere taşımak için gereken sefer sayıları düştüğünden toplam taşıma maliyetleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The agricultural use of sewage sludge is an alternative route for sewage sludge disposal which may also help to improve soil fertility by providing organic matter and nutrients. Yet, care should be taken to minimize soil contamination due to some constituents in sludge such as heavy metals, organic contaminants and pathogens. One approach may be selection of suitable lands. This study focuses on the determination of suitable arable lands for sewage sludge application on land in Ankara through a cost-based optimization model. In this model, it is aimed to minimize the transportation costs related to land application of municipal sewage sludge between 2013 and 2022. Lands suitable for sludge application were determined through spatial analysis using ArcGIS program. In the study, 75% of the total non-irrigated arable lands in Ankara were eliminated due to their non-conformity to land applications. According to results of optimization model developed with linear programming, 17.1% of the total suitable non-irrigated arable lands received sewage sludge. The minimum, maximum and average distances to these lands for which sludge application was feasible in a period of 10 years were 3.2, 71.6, and 50.7 km, respectively. The average transportation costs for transport of sewage sludge for 10 years were 184,983, 168,513, and 135,922 TL/yr when truck capacities of 10, 16 and 24 tonnes, respectively, were used. As the truck capacity increased, the total transportation costs decreased due to decreased numbers of round-trips required to transport sewage sludge to non-irrigated arable lands.