Hydrogen decrepitation of magnesium-rich intermetallics
Magnezyumca zengin mikron altı intermetalik parçacıkların hidrürleme yöntemi ile üretimi
  1. Tez No: 338450
  2. Yazar: ALPTEKİN AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK, PROF. DR. HÜSNÜ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metal hidrür tüplerinin üretimi, alaşım tozlarının kontrollü atmosferde öğütülmesi ve yine koruyucu atmosfer altında tüplere doldurulması ile gerçekleştirilebilir. Bu yöntemler genellikle çok pahalıdır ve koruyucu atmosfer gerektirmeyen farklı yöntemlerin kullanılması düşük maliyetli tüplerin üretimi açısından caziptir. Hidrürleme pulverizasyonu bu amaçla kullanılan bir işleme şekli olup nispeten kaba alaşım parçacıklarının açık atmosferde tüpe doldurulmasından ve takiben tüpün tekrarlı hidrürleme ve dehidrürleme çevrimine tabii tutulmasından ibarettir. Bu çalışmada iki alaşım seçilmiştir; Mg2Ni ve Mg2Cu. Alaşımlar basınç altında bir endüksiyon fırınına takılı soğuk potada üretilmiş, takiben havan içinde dövülerek toz haline getirilmiş ve 63-53 ?m aralığında parçacıklar elde edilmiştir. Takiben tozlar, özel olarak tasarlanmış bir cihaza yerleştirilmiş ve 10 hidrürleme çevrimine tabii tutulmuştur. Hidrürleme çevrimi sonunda alınan numuneler taramalı elektron mikroskobu ile yapısal olarak, elde edilen parçacık büyüklüğü açsından da lazer kırınımı ve BET analizi teknikleri ile incelenmiştir. Sonuçlar Mg2Ni?nin kolaylıkla pulverize olduğunu ve mikron altı boyutlara ulaşılması için 3 çevrimin yeterli geldiğini göstermiştir. Mg2Cu ile yapılan deneyler ise bu alaşımın hidrürleme sonucunda % 24.6?lık bir hacim artışı göstermesi, ilave olarak MgH2 ve MgCu2 dönüşmesine karşın pulverizasyona karşı dirençli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The production of metal hydride canisters may involve mechanical milling of the alloy powders under protective atmosphere and filling them into the canister in a glove-box environment. Such processes are often quite costly, and it is desirable to find a process which does not necessitate the use of protective atmosphere. Hydrogen decrepitation is one such process which involves in-situ pulverization of hydrogen storage alloys. The process starts with coarse alloy powders filled into a canister in open atmosphere and then subjected to several cycles of severe hydrogenation and dehydrogenation treatments which reduce the particles into submicron sizes. Two alloys were selected in the current study; Mg2Ni and Mg2Cu. The alloys were prepared by skull melting in an induction furnace using a cold crucible. Both Mg2Ni and Mg2Cu were melted under high pressure argon atmosphere due to high partial pressure of Mg. Solid alloys obtained in this way were pulverized by crushing them in a mortar and sieved to yield particles within 63-53 ?m range. The alloy powders were then subjected to 10 hydrogenation cycles in a custom-made apparatus. Samples from hydrogenation cycles were examined by SEM, laser diffraction and BET analysis techniques so as to follow the decrepitation process. Results showed that Mg2Ni alloy powder was pulverized easily upon cycling reaching to submicron sizes with no more than three hydrogenation cycles. Mg2Cu, on the other hand, was resistant to pulverization. This was despite the fact that the alloy was dissociated upon hydriding to MgH2 and MgCu2 with 24.6% volume expansion.