Quality control charts based on ranked set sampling under various symmetric distributions
Simetrik dağılımlar altında sıralı küme örneklemesi yöntemiyle kalite kontrol grafikleri
  1. Tez No: 338451
  2. Yazar: DİDEM EGEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BARIŞ SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir ürünün kalitesi üreticiler ve servis sağlayıcılar için çok önemli bir özelliktir ve istatistiksel kalite kontrol metotlarıyla sağlanabilmektedir. Bu metotlardan literatürde en çok kullanılanlardan biri Shewhart kontrol grafiğidir. Bu metotdaki temel konu doğru kontrol limitlerini oluşturabilmektir ve bu da kontrol limitleri kurmak için kullanılan tahmin edicilerin etkinliğine sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tez çalışmasında yeni bir örneklem metodu olan ve basit rastgele örneklem metodundan daha etkin sonuçlar veren sıralı küme örneklemesi önerilmiştir. Bu amaçla, basit rastgele örneklem ve sıralı küme örneklemesi metotları kullanılarak üretilen kalite kontrol grafikleri normal, uzun kuyruklu simetrik ve kısa kuyruklu simetrik dağılımlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları sıralı küme örneklemesi metodunun basit rastgele örneklem metoduna kıyasla daha etkin tahmin ediciler sağladığını göstermiştir. Dahası, sıralı küme örneklemesi metodu altında kurulan kontrol grafiklerinin birincil tip hatası, bu hatanın daha önceden belirlenen değerine daha yakın çıkmıştır. Bu metotların daha açık ifade edilebilmesi için çalışmanın sonunda gerçek bir veriyle örnek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Quality of a product is a very important property for producers and service providers, and can be maintained by statistical quality control methods. One of these methods is Shewhart control chart, which is the most frequently used in the literature. Construction of accurate control limits is the main issue in this method and it strictly depends on the efficiency of the estimators used to construct control limits. In this thesis, a new sampling method ranked set sampling (RSS), which is more efficient than simple random sampling (SRS), is proposed in the estimation part of Shewhart control charts. With this aim, quality control charts constructed by using SRS and RSS are compared under three different symmetric distributions which are normal, long-tailed symmetric and short-tailed symmetric. The simulation results show that RSS provides more efficient estimators compared to SRS. Moreover, it is demonstrated by simulations that type I errors of the charts obtained by RSS technique are very close to the predefined error level. To give a better illustration of the methods, a real life example is provided at the end of the study.