An exploratory study on default mode network's time course analysis
İstırahat hali gıyabi ağların zamansal süreçleri ile gözlemsel bir çalışma
- Tez No: 338463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Beynimizdeki bazı bölgeler, istirahat anında, diğer beyin bölgelerine göre daha aktiftir. Bu dinlenme hali aktivasyonları,beyin işlem yapma haline geçerken ani bir azalma gösterirler. Gıyabi istirahat ağları insan beynindeki istirahat ağlarından biridir. Fonksiyonel manyetik rezonans gorünteleme ve uygun analiz yöntemleriyle çözümlenebilirler.Bu calışmanın amacı, istirahat hali gıyabi ağların zaman süreçlerinin bağımsız bileşen analizi ile incelenmesidir. Bağımsız bileşen analizi temelli iki farklı analiz yöntemi kullanılmıştır. Birinci durum, bağımsız bileşen analizini tüm beyin hacminde gri madde, beyaz madde, ve beyin omurilik sıvısı içeren dokularda analiz edilmesidir.İkinci durum ise sadece nöronların bulunduğu, BOLD sinyalinin geldiği korteksteki gri madde bölgesinde incelenmesidir. Sonuçlarımıza göre, bağımsız bileşen analiz yöntemini sadece gri madde kısıtlı bir durumda incelemek bir fayda sağlamamıştır, aksine fonksiyonel MR sinyalinden elde edilen çarpıklık ve kürtosis gibi yüksek mertebeli istatistiksel özelliklerinin bozulduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At resting state, some parts of the human brain is more active than the other areas. Furthermore, the resting state activity in these areas exhibit a sudden decrease when the same areas are recruited in a task. Default mode network (DMN) is one of the resting state networks in the human brain, revealed through functional magnetic resonance (fMR) data acquisition while the subject is in an idle state. The aim of this study is to examine time-course properties of resting state default-mode network by using independent component analysis. Two different conditions are used for this purpose, based on Independent Component Analysis (ICA) method: In the first condition, the whole-brain, including GM, WM, CSF areas are admitted for analysis; in the second condition ICA is performed only for the cortical gray matter voxels, which contain the actual neuronal bed from which the BOLD signal in the fMR images are obtained. Our results indicate that performing ICA exclusively on the GM areas does not provide extra benefit, on the contrary, it spoils the inherent characteristics of the fMR signal as observed in some higher order statistics such as increased skewness and kurtosis.