The genre of architectural manifesto in the society of the spectacle
Gösteri toplumunda mimarlık manifestoları
- Tez No: 338464
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma gösteri toplumu ile mimarlık manifestoları arasındaki ilişkiyi analiz edip gösteri toplumunun değişimiyle mimarlık manifestolarının nasıl bir değişime uğradığını anlamaya çalışmaktadır. Mevcut ilişkiyi anlama bağlamında gösteri toplumu olgusu mimarlık manifestolarının varoluş sebebi olarak ele alınmıştır. Başka bir deyişle, bu çalışmada amaçlanan mimarlık disiplinin geliştirdiği söylemsel araçlarla kendini ileri kapitalist toplum modelinde nasıl varettiğini deşifre etmektir. Bu bağlamda mimarlık manifestoları mimarlığın söylemsel çerçevesinin önemli bir öğesi olmaları dolayısıyla bu ilişkiyi anlamak için uygun bir eleman olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, mimarlık manifestolarının iç mantığının modernist ototriter bir anlayışın hakim olduğu bir dış mantığa bağlı olduğunu ima etmektedir. Bu karşılıklı ilişkiyi saptamak; bu ilişkinin bugün hala aynı olup olmadığını deşifre etmek ve türün kökenini anlamak açısından önemlidir. Bu bağlamda Debord'un ileri kapitalist toplumlara yönelttiği eleşti türün hem bir söylemsel araç hem de bir ikna aracı olarak tanımlanması açısından önemli bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study embarks upon analyzing the relationship between the society of the spectacle and the genre of architectural manifesto and construes the transformation of the genre with the change occurred within the society of the spectacle. In order to understand this very relationship, the society of the spectacle has been considered as the raison d'etre of the genre due to the argument that the genre is a result of these culminations perpetuated to have been occurred within the spectacular society. In other words, the aim of this study is to analyze how the discipline of architecture generated itself within the realm of a sort of advanced capitalism by means of its discursive apparatuses released primarily as architectural manifestoes. Architectural manifestoes, in this sense, are regarded as relevant tools to analyze this occasion because they act an integral part of architecture?s discursive framework throughout the history. This study hints at the intimation that the genre of manifesto and its internal logic is strongly affiliated with an external logic in which the modernist premises of domination and power is strong. This interrelation is of importance to analyze the corpus of the genre and to understand whether it still operates today within this same circle of interrelation. Debordian critique of the advanced capitalistic society played an important role in the identification of the genre as a modern discursive form as well as an instrument of persuasion.