Genetic diversity of honey bee populations in Turkey based on microsatellite markers: A comparison between migratory versus stationary apiaries and isolated regions versus regions open to migratory beekeeping
Mikrosatelit işaretleyiciler temelinde Türkiye bal arısı toplumlarının genetik çeşitliliği: Göçer ve sabit arılıklar ile yalıtılmış bölgeler ve göçer arıcılığa açık bölgeler arasında bir karşılaştırma
- Tez No: 338503
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Balarısı (Apis mellifera L.) dünya çapında belirgin ekonomik ve ekolojik önemi bulunan bir türdür. İspanya, İtalya ve Yunanistan?da yapılan son çalışmalar balarısı toplumlarının yoğun bir karışma yaşadığına ve genetik yapının kaybolduğuna işaret ediyor. Bu durum çoğunlukla göçer arıcılığa ve ana arı ile kovan satışlarına bağlanmaktadır. Bu ticari ana arı satışları çoğunlukla yerel olmayan arıların, bir çok zaman da farklı alttürlerin melezlerinin yeni bölgelere taşınmasına yol açıyor. Her iki uygulama da Türkiye?nin belli bölgelerinde oldukça yaygın. 6 milyon kovanın yaklaşık dörtte üçü her mevsim bir bölgeden diğerine taşınıyor. Mikrosatelit ve RAPD işaretleyiciler, mtDNA, allozim ve geometrik morfometri yöntemleri kullanlarak yürütülen geçmiş çalışmalar Türkiye?de balarısının beş alttürü (meda, syriaca, caucasica, anatoliaca ve Karniyol alttür grubundan bir ekotip) bulunduğunu gözler önüne serdi. Burada ise altı bölgeden 2010-2012 yılları arasında toplanan 250 arı örneği üzerinde genetik yapıya dair bir çalışma yürütülmüştür. Dört multipleks tepkimede toplam 29 mikrosatelit işaretleyici kullanılan çalışmanın sonuçlarına göre genetik yapı, kümeler arasında gen akışının arttığına dair veriler olsa da, hala büyük oranda korunmaktadır. Sabit kovanlar arasında FST değeri 0,067 olarak hesaplanmıştır. Bu değer göçer arcılara ait kovanlar arasında 0,015 ve tüm örneklerde 0,047 olarak bulunmuştur. Genetik yapı analizinde dört alttürün coğrafi dağılım alanlarına denk düşen dört ayrı küme ortaya çıkmıştır. Kümeler arasındaki farklılaşma PCA ve FCA?nın yanı sıra genetik uzaklıklar temel alınarak oluşturulan soyağaçlarında da gözlemlenmiştir. Göçer arıcılığın genetik etkileri bu çalışma ile ilk defa gösterilmiştir. Uygulanan yöntem arı bireylerinin kendi bölgelerinin yerel arı kümesine atanma ihtimallerini karşılaştırmak suretiyle göçer ve sabit arıcılara ait kovanların karşılaştırılmasıdır. Bunun yanı sıra göçer arıcılığa açık ve kapalı bölgeler arasındaki bir diğer karşılaştırma yalıtılmış bölgeler oluşturmanın önemine işaret etmektedir. Ayrıca ana arı ve kovan satışlarının etkisi ticari amaçlarla sıkça kullanılan Kafkas arısına ait genlerin yayılması üzerinden gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar Türkiye balarılarında daha evvel gözlenen yüksek seviyedeki coğrafi genetik yapı ve çeşitliliği teyit etmiş ve bu çeşitliliğin korunması için politikalar geliştirme ihtiyacının altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
The honey bee (Apis mellifera L.) is a globally significant species of apparent economic and ecological importance. Recent reports from Spain, Italy and Greece point to an intense admixture of honey bee populations signified by a loss of population structure. This is mostly attributed to migratory beekeeping practices and replacement of queens or colonies with commercial ones that are usually from non-native races or hybrids of different subspecies. These two practices are also heavily carried out in parts of Turkey where almost three-quarters of the 6 million colonies are transferred seasonally from one region to other. Past research using microsatellite and RAPD markers, mtDNA, allozymes and geometric morphometry revealed the presence of five different subspecies of honey bees (meda, syriaca, caucasica, anatoliaca and an ecotype from Carniolan subspecies group) in Turkey. Here, we carried out an analysis of population structure of Turkish honeybees sampled from six different regions (n = 250) during the period 2010-2012. A total of 29 microsatellite markers were used in four multiplex reactions. The results show that population structure is preserved in general although there are signs of gene flow between the clusters. Overall FST between stationary colonies was calculated as 0,067. For migratory colonies the value was 0,015 and for all the 250 samples the value was 0,047. Four different clusters corresponding to geographical distributions of four subspecies were revealed in structure analysis. The differentiation between the clusters was also apparent in PCA and FCA as well as phylogenetic trees constructed based on genetic distances. The genetic impact of migratory beekeeping was demonstrated for the first time based on a comparison of assignment probabilities of individuals from migratory and stationary colonies to their geographic populations. Another comparison between regions that are either open to migratory beekeeping or closed let us to evaluate the status of isolated regions and showed the importance of establishing such regions. The effects of queen and colony trade were revealed by the presence of introgression from the highly commercial Caucasian bees. Our findings confirm the previously observed high levels geographically structured genetic diversity in honey bees of Turkey and emphasize the need to develop policies to maintain this diversity.