Teacher learning in and from practice : A case of a secondary mathematics teacher
Uygulamada ve uygulamanın içinden öğretmen öğrenmesi: Bir ortaöğretim matematik öğretmeninin durumu
- Tez No: 338504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenin kendi sınıf içi uygulamalarını araştırırken/sorgularken uygulamada ve uygulamanın içinden öğrenmesini anlamaktır. Öğretmen mesleki gelişim ve öğrenme olanakları, dünyanın birçok yerinde öğretmenlerin ihtiyaçlarına cevap veremediği yönünde eleştiriler almaktadır. Bunun yanı sıra, matematik eğitiminde söylemsel araştırmaların artması ile öğretmenlerin sınıf içinde ne söylediği ve nasıl söylediğinin, öğrencilerin matematik öğrenmeleri üzerinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Araştırma, kendi uygulamalarını/pratiğini araştıran/sorgulayan bir lise matematik öğretmeniyle gerçekleştirilmiş ve öğretmenin matematik sınıflarındaki söylemsel pratikler içerisinde ve bunlarla ile ilgili söylemi üzerinden öğrenmesine odaklanılmıştır. Veriler, öğretmen görüşmeleri, kamera kaydıyla yapılan sınıf içi gözlemler ve öğretmen yansıtma formları ile toplanmıştır. Veriler, hikâyeleme/öyküleme analizi, sistemik fonksiyonel dilbilim ve commognition teorilerinin karışımı ve araştırılmakta olan özneye, yeni bakış açıları edinilmesini sağlayan Michel Foucault?un alet kutusu kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğretmen öğrenmesinin sosyal pratik olarak daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Öğretmenin kendi pratiğini anlamlandırması ile ilgili 3 tema ortaya çıkmıştır: söylemsel pratik, pratikten/uygulamada öğrenme ve pratiği sorgulama/araştırma. Ayrıca öğretmenin kendi pratiğini araştırıp/sorguladığı bu süreçte öğretmenin matematiksel, sosyal ve pedagojik söylemlerinin üçü de evrilmiş ve farklılaşmıştır. Bu çalışma göstermektedir ki, öğretmenin kendi pratiğini araştırdığı/sorguladığı böyle bir model, hem hizmet öncesi hem de hizmet içi öğretmen öğrenmesini desteklemede ve üretmede faydalı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to explore teacher learning in and from practice while inquiring their own classroom instruction/practice. Teacher professional development or learning opportunities have been receiving criticisms regarding their limitations in responding teacher?s needs all around the world. Besides, with the rise of discursive research in mathematics education what teachers say and how they say it within classrooms is believed to play an important role on students? mathematical learning. The investigation was held with a high school mathematics teacher who was conducting an inquiry of her practice and focused on her learning via her discourse on and within discursive practices of her mathematics classes. Data collection utilized videotaped classroom observations and teacher interviews and teacher reflection documents. Analysis of data comprised of various methodologies consisted of narrative analysis, a combination of Systemic Functional Linguistics and Commognition theories and Michel Foucault?s toolbox which provided theoretical tools of discourse analysis to gain new ways to look the subject under investigation. Results provided a better understanding of teacher learning as a social practice. Three themes emerged as teacher?s accounts of her own practice including: discursive practices, knowing in practice and inquiry of own practice. Furthermore, all three of teacher?s mathematical, social and pedagogical discourses has been found to evolve and differentiate during teacher?s inquiry process. This study indicated that such a design of teacher?s inquiry of her own practice can be beneficial for supporting and generating teacher learning at both in pre-service and in-service levels.