Determination of morphometic and electrophoretic variation in honey bee (Apis mellifera l.) populations of aegean region of Turkey
Türkiye Ege Bölgesi bal arısı (Apis mellifera l.) populasyonlarının morfometrik ve elektroforetik varyasyonunun belirlenmesi
- Tez No: 75811
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anadolu'daki bal arıları diğer birçok bitki ve hayvan türlerinde olduğu gibi zengin bir genetik çeşitliliğe sahiptir. Anadolu'da çok sayıda bal arısı alt türünün bulunması da bunu gösterir. Bu çalışmada, Türkiye Ege Bölgesi bal arılarındaki genetik varyasyonu belirlemek amacı ile, morfometrik ve elektroforetik tekniklerle çalışılmıştır. Araştırma için gerekli olan bal arısı örnekleri, İzmir, Aydın, Manisa, Denizli ve Uşak illerinden toplanmıştır. Beş ilin 25 değişik bölgesinden, toplam 1323 bal arısı örneği incelenmiştir.Çalışmanın morfometri bölümünde, bal anlarının kanat ve bacaklarından toplam 23 karakter ölçülmüştür. Daha sonra verilere, Temel öğeler Analizi ve Ayrışım Fonksiyon Analizi uygulanmıştır. Temel öğeler Analizi sonucunda, iki küme elde edilmiştir. İlk küme gezginci arıcılardan toplanan bal arılarını, ikinci küme ise Ege Bölgesisin yerli arılarını içermektedir. Ayrışım Fonksiyon Analizi sonucunda, her biri çalışılan beş ili yansıtan beş küme elde edilmiştir. Çalışmanın elektroforetik bölümünde, 6 enzim sistemi, nişasta-jel elektroforezi ile çalışılmıştır (Fosfogluco mutaz-Pgm, Esteraz-Est, Malat dehidrogenaz-Mdh, Heksokinaz-Hk, Fosfoglucoz isomeraz-Pgi ve Malik enzim-Me). Bu enzim sistemleri içinde, Me ve Pgi monomorfik; Pgm, Est, Mdh ve Hk ise polimorfik bulunmuştur. Bu çalışmada Pgm-120 aleli Türkiye'de ilk defa gözlenmiş ve en polimorfik lokus olarak Pgm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Honey bees in Anatolia have a rich genetic diversity as many other plant and animal species. This is reflected in the presence of numerous subspecies of honey bee in Turkey. In this study, honey bee populations of the Aegean Region of Turkey were investigated in order to characterize population variation in these regions, by using electrophoretic and morphometric techniques. The honey bee samples necessary for the investigation, are collected from Izmir, Aydın, Manisa, Denizli and Uşak. From five provinces, 25 different locations were visited, and a total of 1323 individual honey bees were examined.In morphometry section, 23 characters are measured from the left forewings and hindlegs of honey bees; then, Principle Component Analysis (PCA), and Discriminant Function Analysis (DFA) were applied to data. According to PCA, two completely separated clusters were observed. First cluster represents the honey bee populations collected from migratory beekeepers and the second one indicates the local honey bees of the Aegean Region. In DFA, the five clusters formed belong to each of the five provinces studied. In electrophoretic work of this study, the samples were assayed with starch-gel electrophoresis for six enzyme systems (Phosphogluco mutase -Pgm, Esterase-Est-3, Malate dehydrogenase-Mdh, Hexokinase-Hk, Malic enzyme-Me and Phosohoglucose isomerase- Pgi). Among these enzyme systems, Me and Pgi were found to be monomorphic and Pgm, Est, Mdh and Hk were detected as polymorphic. In this study, the Pgm-120 allele is detected for the first time in Turkey and Pgm is found as the most polymorphic locus