The effects of technology enriched instruction on 6th grade public school students' attitudes and problem solving skills in mathematics
Teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretimin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumlarına ve matematik dersindeki problem çözme becerisine etkisi
- Tez No: 338509
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretimin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumlarına ve matematik dersindeki problem çözme becerine etkisini değerlendirme çalışmasıdır. Bu temel hedefin altında iki amaç vardır. Bu amaçlar gruplar arasındaki problem çözme becerileri ve matematiğe karsı tutumları arasındaki farkları tanımlamaktır. Bu araştırma için nitel ve nicel araştırma yaklaşımları birlikte kullanılmıştır. Uygulama süreci boyunca eşzamanlı olarak nicel veri hem de nicel veri toplama ve analiz işlemi yapılmış. Nicel veriler SPSS veri analiz programında analiz edilirken nitel veriler nitel veri analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışmanın sonuçları teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretimin altıncı sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri bakımından pozitif yönde etki yaptığını göstermesine rağmen matematiğe karşı tutumların bakımından yansız olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research presents an experimental study evaluating two main purposes under the main aim. These purposes are to describe differences among the groups in terms of problem solving skills and attitudes towards to mathematics. While conducting this study, a combination of qualitative and quantitative research methods was employed. Both qualitative and quantitative data were gathered through questionnaire for attitude towards mathematics, Problem solving skill scale, problem solving achievement test and interviews for the study. The qualitative data were analyzed according to qualitative data analysis techniques and quantitative data were also analyzed using SPSS statistics software.The results of the study demonstrate that effects of Technology Enrichment Instruction on the sixth grade public school students? attitudes and problem solving skills in mathematics have both positive and negative results. The students? problem solving skills in the groups which token technology enrichment mathematics instruction had a positive improvement. On the contrary, there was no significant difference between experimental group that received technological enhanced instruction and those received traditional instruction in terms of attitudes towards mathematics.