Buğday kahverengi pası (Puccinia recondita rob.ex desm.f.sp. tritici )'nin Bursa ilindeki durumu toksonomik ve simptomatolojik özellikleri ile önemli buğday çeşitlerinin reaksiyonları üzerinde çalışmalar
- Tez No: 33852
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz BU?DAY KAHVERENGİ PASI {Pnccinia recondiia Rob. ex Desm. f. sp. /////c/yNIN BURSA İLİNDEKİ DURUMU, TAKSONOMİK VE SİMPTOMA- TOLOJİK ÖZELLİKLERİ İLE ÖNEMLİ BU?DAY ÇEŞİTLERİNİN REAKSİ YONLARI ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR. Bu araştırmayla 1993 yılında Buğday Kahverengi Pası {Pnccinia recondiia Rob. ex Desm. f. sp. trifici)'mn Bursa (Merkez), M.Kemalpaşa, Karacabey, Orhaneli, Yenişehir ilçelerindeki durumu, taksononıik ve simptomatolojik özellikleri ile önemli buğday çeşitlerinin reaksiyonları saplanmıştır. Çalışmalar survey alanlarında, laboratuvarda ve kontrollü koşullan olan oda (iklim odası) ve dolaplarda yürütülmüştür. Araştırma bölgesinde ilçe bazında hastalık şiddetleri belirlenmiş, ayrıca alınan örneklerde 5 ırk saptanmıştır. Taksononıik çalışmalarda patojen sporlarına ait ölçümler yapılmış, spor boyutları saptanmış, ayrıca simptomatolojik özellikleri de kaydedilmiştir. Çalışmada 4 adet dayanıklı Lr geni ile 1 adet dayanıklı buğday çeşidi saptanmıştır. Lr-2a ve Lr-26, % 100 oranında dayanıklı bulunan genlerdir. MV-17 (Martonvashari-17) % 100 dayanıklı bulunan tek buğday çeşididir. Diğer 11 çeşit ise % 100 duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON THE CURRENT SITUATION OF WHEAT BROWN RUST (Pticdnia reconduct Rob. ex Desm. f. sp. tritici) IN BURSA, TAXONOMICAL AND SYMPTOMATOLOGICAL FEATURES AND THE REACTIONS OF IMPORTANT WHEAT CULTIVARS TO THIS DISEASE. In this study, the situation of Wheat Brown Rust in Bursa (Centrum), M. Kemalpaşa, Karacabey, Orhaneli, Yenişehir counties taxonomical and symplomatological features of it and the reactions of important wheat cultivars to the disease were determined in 1993. The studies were conducted in survey areas, laboratory and in the rooms and incubators with controlled conditions. Severity of disease was determined at the county basis in research area, moreover 5 races were deteched in the samples taken. Measurements related to pathogene spores were carried out in taxonomical studies by measuring spore size and furthermore symptomatological features were recorded. 4 resistant Lr genes and ] resistant wheat cultivar were determined in the study. Lr- 2a and Lr-26 were the genes which were found as 100 % resistant. MV-17 (Martonvashari-17) was the only 100 % resistant wheat cültivar. Other 1 1 cultivars were found as 1 00 % susceptible.