Nonlinear analysis of reinforced concrete frame structures
Betonarme çerçeveli yapıların lineer olmayan analizi
- Tez No: 338533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR POLAT, DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Betonarme çerçeveler kompozit yapısından ve betonun malzeme özelliklerinden dolayıdoğrusal olmayan bir davranış gösterirler. Agregaların düzensiz dağılımı ve yükleme altındaçatlakların gelişimi doğrusal olmayan davranışın başlıca nedenleridir. Bir çerçevenin rijitliği,elastisite modülüne ve eleman kesitlerinin geometrik özelliklerine bağlıdır. Uygulamada,elastisite modülünün eleman boyunca sabit olduğu, kesit özelliklerinin de yükler altındadeğişmediği kabul edilir.Elastisite modülü demir donatılarının eleman boyunca dağılımına ve kesit içindekiyerleşimine bağlıdır. Yükleme nedeniyle eleman üzerinde oluşan çatlaklar kesit özellikleriniazaltır. Bu çalışmada elastisite modülü ( E ) ve atalet momenti ( I ) parametreleri analizboyunca tek bir parametre olarak düşünülmüştür. Doğrusal analiz için malzeme ve kesitparametreleri sabit olarak düşünülür. Genellikle E parametresi deneyler sonucundahesaplanmış ortalama bir değer olup, I parametresi ise analiz boyunca sabit olarak kabuledilen teorik bir değerdir. Fakat bu çalışmada elastisite modülü ve atalet momenti tek birparametre, yani EI olarak ele alınmıştır. Bu parametre donatının eleman içindekiyerleşimine, miktarına ve elemanın maruz kaldığı eksenel yüke göre değişir.Hesaplamalarda kesit analizi ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Kesit analizindeeksenel yük, donatı dağılımı ve kesitin geometrik özellikleri kullanılarak EI parametresihesaplanmıştır.Hesaplanan bu parametreler kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi ile elemankuvvetleri ve sehim miktarları hesaplanmıştır. Doğrusal olmayan analizi, Newton Raphsonyöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete frames display nonlinear behavior both due to its composite nature andthe material properties of concrete itself. The yielding of the reinforcement, the non-uniformdistribution of aggregates and the development of cracks under loading are the mainreasons of nonlinearity. The stiffness of a frame element depends on the combination of themodulus of elasticity and the geometric properties of its section - area and the moment ofinertia. In practice, the elastic modulus is assumed to be constant throughout the elementand the sectional properties are assumed to remain constant under loading.In this study, it is assumed that the material elasticity depends on the reinforcement ratio andits distribution over the section. Also, the cracks developing in the frame element reduces thesectional properties. In case of linear analysis, the material and sectional parameters areassumed to be constant. In practice, the modulus of elasticity E is a predefined value basedon previous experiments and the moment of inertia I is assumed to be constant throughoutthe analysis. However, in this study, E and I are assumed to be combined. In other words,they cannot be separated from each other throughout the analysis. These two parametersare handled as a single parameter as EI . This parameter is controlled by the reinforcementratio and its configuration, sectional properties and deformation of the member.Two types of analysis, namely a sectional and a finite element analyses, are used in thisstudy. From the sectional analysis, the parameter EI is calculated based on the sectionalgeometry, material properties and the axial load applied on the section. The parameter EI isthen used in the finite element analysis to calculate the sectional forces and the nodaldisplacements. For the nonlinear analysis, the Newton-Raphson iterative approach isfollowed until convergence is obtained