From an ancient road to a cultural route: Conservation and management of the road between Milas and Labraunda
Tarihi yoldan kültürel rotaya: Milas ve Labraunda arasındaki yolun korunması ve yönetimi
  1. Tez No: 338542
  2. Yazar: ELİFNAZ DURUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Tezin ana konusu, kültürel birikime sahip tarihi yolların yeniden değerlendirilerek kültürel rotaların oluşturulmasıdır. Özgün karakterleri göz önüne alındığında, kültürel rotaların, sahip oldukları kültürel birikimleri sayesinde yeniden oluşturulmaları çalışmanın temel amacı olarak belirlenmektedir. Çalışma, kültürel rotaların ve içinde bulundukları bölgelerin doğal, fiziksel, günümüz, sosyal ve kültürel, fonksiyonel, görsel ve estetik, ekonomik, yönetimsel ve tinsel bağlamlarına dayanarak, kültürel rota planlaması ve yönetimi konularını irdelemektedir. Bu doğrultuda, kültürel rotaların özgün karakterlerinin korunması ve sürdürülebilir şekilde yaşatılmaları için kullanılabilecek yöntemler incelenmiştir. Araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışma teorik bir çerçeveye oturtulmuş kuramsal ve kavramsal ilkelere yer verirken, aynı zamanda örnek bir çalışma alanı ile de desteklenmektedir. İlk bölümde, kültürel rota kavramının gelişim süreci, konuyla ilgili belirlenen farklı tanım ve sınıflandırmalar ile birlikte, kültürel rota planlaması ve yönetimi ilkeleri tartışılmıştır. İkinci bölümde ise, hazırlanan teorik altyapıya referansla, tarihi bir yoldan kültürel rota oluşumu süreci, ilgili planlama ve yönetim kararları ile aktarılmıştır. Kültürel rotaya dönüşme potansiyeli barındırdığından, Milas ve Labraunda arasındaki tarihi yol örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Belirlenen bu örnek çalışma alanı bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilerek mekansal bir kültürel rota önerisiyle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is revealing cultural routes, by the evaluation of ancient roads which have cultural accumulation on and around them. Considering the unique character of cultural routes, their formation as a consequence of cultural accumulation in a region is the main objective of the thesis. The thesis aims to explore the basic principles of cultural route planning and management in regard to the contexts of natural, man-made, temporal, social and cultural, functional, visual and aesthetic, economic, administrative and spiritual components of cultural accumulation and cultural landscapes. Means that can be used to conserve and sustain their specific character are sought. In doing this, the research is structured in two main parts. It both covers a theoretical framework of conceptual principles and a case study. In the first part, together with the development process of the cultural route concept, different definitions and classifications declared on the issue, thesis mainly discusses the principles of cultural route planning and management. In the second part, based on the theoretical research, the process from an ancient road to a cultural route is reviewed through a case study together with its planning and management principles. As the case study of the thesis, the road between Milas and Labraunda is selected since it has a potential of transformation to a cultural route. By assessing it in a holistic manner, the work is finalized by a spatial cultural route proposal.