Bir yeşil alan modeli olarak zemin altı otoparkların karbon ayak izini düşürücü etkisi ile kent sürdürülebilirliğine katkısı
Contribution of underground parking lots to the urban sustainabili̇ty as a green area model by reducing carbon footprint
- Tez No: 543379
- Danışmanlar: DR. İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ulaşım, Çevre Mühendisliği, Landscape Architecture, Transportation, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gittikçe artan sanayileşme ve insanların yaşamak için artık büyük kentleri daha çok tercih etmeleri sebebiyle, İstanbul gibi metropollerde mevcut ulaşım imkanları yetersiz kalmıştır. Ulaştırma politikalarının toplu ulaşımı cazip hale getirmek için ürettiği projeler nispeten şahsi araç kullanımını son yıllarda azaltmış olsa da, trafik ve ulaşıma bağlı park yeri problemi de büyük kentlerin çözümü yetersiz problemleri olmaya devam etmektedir. Nüfus arttıkça kişi başına düşen yeşil alan miktarını dengede tutmak bile güçleştiğinden; mevcut yeşil alanları korumak ve sürdürülebilir yeni yeşil alanlar kazanabilmek günümüz çevre politikaları için çok önemli bir hedeftir. Kentin yaşam kalitesini arttırmak için ekonomik ve aynı zamanda ekolojik çözümler üretmek, bunları uygularken de gelişmiş standartlarda, sürdürülebilir sistemler kullanmak gerekmektedir. Ulaşım sistemleri gibi, bu sistemlerin ayrı düşünülemeyeceği otopark sistemleri de ne yazık ki yine yeşil alanlar için bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Günümüzde özellikle metropol kentler için; çevresel, ekolojik ve demografik etkenlerin, imar durumları ve zemin özellikleri ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda; çok fonksiyonlu, optimum fayda sağlayacak ve en az ekolojik tahribata sebep olacak mimari tasarımların, kent için son derece olumlu sonuçlar ortaya koyacağı görülmektedir. Çoğunlukla açık otopark alanlarına aşina olduğumuz İstanbul'da, otopark alanlarının yeşil alanlara tercih edilmediği, dünya standartlarında zemin altı otopark sistemleri kurgulanması bu büyük şehir için çeşitli avantajları beraberinde getirecektir. Bahse konu otoparkların, kentin yoğun kullanılan lokasyonlarında uygulanmasında, insanların bu otoparkların üzerindeki alandan maksimum şekilde fayda sağlaması esas alınmıştır. Otoparkların üzerinde oluşturulan yeşil alanlar, tabi zemine sahip olmasa da uygun bitki tespitleri ve diğer peyzaj donatıları ile kentte yaşayan insanlar için yeni rekreasyon alanları oluşturdukları gibi kişi başı düşen yeşil alan miktarının arttırılmasından karbon ayak izinin azaltılmasına kadar çok sayıda faydayı da beraberinde getirmektedir. Çok yabancı olmadığımız çatı bahçeleri teknikleriyle yalıtımı ve alt yapısı planlanan zemin altı katlı otoparkların üzerindeki bu alanlar gelişen ve büyüyen şehirlerin ulaşım ve otopark sorununu sistematik bir yarara dönüştürmesinin yanı sıra kentin sürdürülebilir yeşil alanlarının arttırılması için yeşil bir ışık olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Due to the increment in the industrialization and the willingness of people to live in big cities like İstanbul, the capabilities of transportation are being limited. Although, the transportation policies are encouraging the use of public transportation, the increased traffic problem bring along with the lack of parking spaces. Since increasing population makes it difficult to keep the amount of green space per capita in balance, protecting and gaining new green areas is a very important objective for the quality of the today's urban life. In order to increase the quality of life in the cities, it is necessary to stop using temporary solutions and begin to produce economic and ecological solutions that follow the world standards. Unfortunately, with the increased population complicated transportation systems and increased lack of parking lots becoming a great threat to green areas. With the combination of the environmental, ecological and demographic factors it will result with the highest benefits and the lowest destruction to the city. The fact that we are familiar with the outdoor car parking lots in Istanbul, recently it has started to build underground car lots at the world standards that is not preferred to the green spaces that brings lots of advantages. It's planned that these parking lots are placed at the most used parts of the cities to increase their benefits. Although, not placed on the natural soil ground, with the help of right choice of the plants and the usage of the different landscape applications it is suitable to provide new recreation areas on these parking lots. These areas above the underground parking area, where insulation and infrastructure are planned with roof gardens techniques, will transform the problem of transportation and parking of developing and growing cities into a systematic outcome.