Aerodynamic parameter estimation of a missile
Bir füzenin aerodinamik parametre tahmini
  1. Tez No: 338583
  2. Yazar: ARDA AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Füzelerin aerodinamik karakteristikleri baskın olarak rüzgar açılarına bağlıdır. Fakat uçuşlu testler sırasında bu açıların ölçümü pratik olmamaktadır. Bu yüzden bir füzenin aerodinamik parametrelerinin uçuşlu testlerden düzgün bir şekilde tahmin edilebilmesi de zor bir problem haline gelmektedir. Bu tez, bu problemi konu alarak bir füzenin aerodinamik parametrelerinin rüzgar açıları ölçümü olmadan başarılı bir şekilde tahmin edilebilmesi için bir yaklaşım önermektedir. Rüzgar açıları verilerinin tahmin çalışmasında kullanılmak üzere yeniden yapılandırılması yerine, bu yapılandırma tahmin sırasında ele alınmaktadır. Geliştirilen tahmin algoritması modellenen bir füzenin benzetim sonuçları üzerinde denenmiştir. Tahminden elde edilen sonuçlar benzetimde kullanılan gerçek değerler ile karşılaştırılarak, önerilen yaklaşımın rüzgar açılarının mevcut olmadığı durumda doğru ve güvenilir sonuçlar verebileceği gösterilmiştir. Yaklaşım aynı zamanda gerçek bir atışlı test verisine de başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aerodynamic characteristics of missiles depend strongly on wind angles, that is, angle of attack and sideslip angle. However it is impractical to measure these angles during missile testing. Therefore, without direct information of the wind angles, it becomes a difficult problem to be able to accurately estimate the missile aerodynamic parameters from flight tests. This thesis addresses this problem and suggests an approach to estimate missile aerodynamic parameters successfully without wind angles measurements. Instead of reconstructing wind angles with post-process calculations prior to estimation, reconstruction process is handled within the estimation. The algorithm developed is tested with simulated missile data. Results are compared with true values used in simulation. It is demonstrated that suggested approach can provide accurate and reliable estimations without wind angles measurements. The approach is also applied to real flight test data of a missile with success.