Aerodynamic parameter estimation of missiles using system identification techniques
Füzelerin aerodinamik parametrelerinin sistem tanılama teknikleri kullanılarak kestirimi
  1. Tez No: 50529
  2. Yazar: AYKUT OVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı füzelerin aerodinamik kararlılık parametrelerini sistem tanılama yöntemlerini kullanarak kestirmektir. Aerodinamik kararlılık parametreleri kestirildikten sonra, güdümlü ve güdümsüz füzelerin tasarımı ve güdümlü füzelerin kontrol sistemlerinin tasarımı daha doğru olarak yapılabilir. Bu tezde füzelerin aerodinamik parametrelerini kestirmek için balistik menzil testleri ve parametre kestirim yöntemleri kullanılmıştır. Balistik menzil testlerinde uçan nesnenin bir modeli yapılır ve bu model bir top yardımıyla fırlatılır. Daha sonra, konum, hız ve açısal durum gibi bazı parametreler ölçülür. Bu verilerin toplanmasının ardından, bir parametre kestirim tekniği kullanılarak eğri uydurma işi yapılır ve böylece parametrelerin kestirimine çalışılır. Bu çalışmada diferansiyel düzeltmeler yöntemi kullanılmıştır. Bu tezde sürüklenme ve temel kararlılık parametrelerini kestirecek bilgisayar programlan oluşturulmuştur. Yazılan bir füze benzetim programının sonuçları deneysel veri olarak kabul edilmiştir. Gürültü ve örnekleme aralığının sonuçlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Aerodinamik kararlılık parametreleri kabul edilebilir bir hata dahilinde kestirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to estimate the aerodynamic stability parameters of missiles using system identification techniques. After estimating the aerodynamic stability parameters, the design of guided and unguided missiles and the design of control systems of guided missiles can be made more accurately. In this thesis, the method of ballistic range tests and parameter estimation method is used to estimate the aerodynamic parameters of missiles. In ballistic range testing, a model of the flying object is made and launched by the aid of a gun. Then certain parameters such as; position velocity and angular orientation, are measured. After collecting the data, a method of parameter estimation technique is utilized to curve fit data and estimate the parameters. The method used in this study is differential corrections method. In this thesis, some computer programs have been developed to estimate the drag and basic stability derivatives. The results of a written missile simulation program have been treated as experimental data. Effects of noise and sampling period on the results have been investigated. Aerodynamic stability parameters haven been estimated within an acceptable range of error.