% 100 Pamuklu ipliklerden dokunmuş kumaşların geometrik tasarımı
  1. Tez No: 33861
  2. Yazar: BETÜL BATTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. RIFAT ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu çalışmada % 100 pamuklu ipliklerden dokunmuş kumaşların geometrik tasarımı incelenmiştir. İlk bölümde çalışmanın amacı ve hedefleri belirlenmiştir. İkinci bölümde konu ile ilgili kaynaklar sunulmuştur. Üçüncü bölümde seçilen kumaşların özellikleri, kullanılan test aletleri ve özellikleri, çalışma yöntemi ve kumaş özelliklerini ölçüm yöntemleri, kumaş fotoğraflarının çekilmesi, kumaş geometrisine göre elle gerçekleştirilen çizimler ve bilgisayar tasarımlarının yapılması anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ölçümler sonucunda elde edilen bulgular sunulmuştur. Beşinci bölümde ise bulguların istatistiksel olarak değerlendirilmesiyle, % 100 pamuklu ipliklerden dokunmuş kumaşlar için, bilgisayar yardımıyla gerçek durumlarına en yakın tasarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, geometrical design of woven 100 % cotton fabrics are examined. In this first chapter, the purpose and aims of the study are determined. In the second chapter, the literature survey is given. In the third chapter, properties of selected fabrics, equipments used throughout the experiment and their properties, testing procedures and measurements of various fabric properties, taking photographs of fabrics, manual drawings that are realized according to cloth geometry and making their computer design are explained. In the fourth chapter, experimental results are presented. In the fifth chapter, with statistics appreciating of experimental results; with aid of computer, most close design that their real situation for woven 100 % cotton fabrics are obtained.