Eriklerin çelikle çoğaltılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 33864
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
II ÖZ Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait yapılarda mevcut olan alt ısıtmalı şişleme ünitelerinde 1993- 94 yıllarında Santarosa, Formosa, Giant, Can, Stanley, Havran ve Canpapaz erik çeşitleriyle yürütülmüştür. Araştırmada dinlenme dönemi ve ilkbahar büyüme periyodunda alınan bir yıllık sürgünler kullanılmıştır. Bu sürgünlerden sürgün uzunluğuna göre 3-5 arasında (20-25 cm boyunda) çelik hazırlanmış, bazal ve apikal çelik ayrımı yapılmamıştır. Çeliklerde köklenmeyi teşvik amacıyla 2000 ppm IBA kullanılmıştır. Köklenmede perlit ve torf ortamları kullanılmıştır. Bu çalışmada en iyi kök oluşumu % 71,42 ile alt ısıtmasız perlit ortamında, 2000 ppm IBA ile muamele edilen Santarosa erik çeliklerinde elde edilmiştir. Bunu % 47,62 köklerime oranıyla Stanley erik çelikleri izlemiştir. Tanık olarak aynı ortama dikilen çeliklerde ise en iyi kök oluşumu % 33,33 köklerime oranıyla yine Santarosa erik çeliklerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the plum varieties of Santarosa, Formosa, Giant, Can, Stanley, Havran and Canpapaz by using the bottom heating mist system in the facilities of Horticultural Department of Agricultural Faculty of Yüzüncü Yıl University in 1993-94. One year shoots taken from the period of dormancy and spring were used in the study. The cuttings prepared from the shoots were between a number of" 3-5 (20-25 cm). The seperation of cuttings for basal and apical groups was not done. IBA in concentration of 2000 ppm was used for stimulating of rooting. Two kinds of mediums perlit and torf were used for rooting. The best rooting was obtained as 71,42 % from the cuttings of Santarosa plum treated with 2000 ppm IBA in the perlit medium, bottom-unheating.' This was followed by Stanley plum cuttings with a percentage of 47,62. In the same medium, the best rooting of Santarosa plum cuttings as control was 33,33 %.