Organik üretim sisteminde vermikompost ve biofarm uygulanarak yetiştirilen havuçların karotenoid içerikleri ve antioksidan kapasiteleri
Carotenoid content and antioksidant capacities of carrots treated with vermicompost and biofarm applications under organic production systems
- Tez No: 338650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çevre sorunları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde toplum gündeminde önemli ve öncelikli konular durumundadır. Gelişmiş ülkelerdeki yoğun girdi kullanımına dayalı konvansiyonel tarım; toprak kirliliği, pestisid kirliliği v.b. pek çok problem yaratmaktadır. Bu sebeple doğaya ve insana dost olan organik tarım yöntemi gündeme gelmiştir. Organik tarım sisteminde kullanılan gübre kaynakları inorganik gübrelerde olduğu gibi bitki besin elementlerini bitkinin hemen alacağı formda değildir. Bu da yetiştiricilik sırasında verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada iki farklı organik sertifikalı gübre kaynakları olan vermikompost ve biofarm ve bunlara kontrol olarak gübre uygulanmamış parsellerin bulunduğu organik sertifikalı arazide yetiştirilen havuç çeşitlerinin ß-karoten, antioksidan, fenolik, organik asit ve şeker içeriklerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma sonuçlarına göre en yüksek SÇKM miktarı 10,28 ile Cosmic Purple çeşidinde, daha sonra 9,92 ile Nantes çeşidinde ve en düşük 7,87 ile Atomic Red çeşidinde elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar havuçlarda toplam fenolik miktarının 0,94-3,29 ?g GAE/g arasında değiştiğini en yüksek fenolik içeriğinin Nantes çeşidinde olduğunu göstermiştir. Biofarm gübre kaynağının fenolik içeriğinin artırılmasında etkili olduğu bulunmuştur. Antioksidan kapasitesi en yüksek çeşit yine Nantes olarak karşımıza çıkmaktadır. Cosmic Purple çeşidi 622,85 ?g/gß-karoten miktarı ile en yüksek değere sahip çeşittir. Toplam şeker içeriği taze tüketilen Nantes çeşidinde yüksek bulunmuş aynı çeşidin toplam asit içeriği ise en düşük değer olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre çeşitlerin farklı gübre kaynaklarında farklı performanslar gösterdiği buna bağlı olarak organik tarım da kullanılan gübre kaynaklarının türler ve çeşitler üzerindeki etkilerinin geniş çaplı araştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental polution is one of the important topic in both developed and developing countries. Intensive input in conventional agriculture in developed countries creates many problems, such as soil, pestiside polution and etc. For this reason, nature and human friendly organic production systems raised. The fertilizer sources in organic systems don?t have mineral nutrients that are readily available for plant growth and development. In this study, this leads to loss of yield and quality in organic production systems. In this study, we used two sources of organic certified fertilizer and control which no fertilizer was applied to carrot varieties. We analyzed carrot samples for ß-carotene, phenolic content, antioxidant capacity, organic acid and sugar content. Result of the study showed that the highest brix content was 10,28 in Cosmic Purple variety. Nantes was second with 9,92 and the lowest brix was in Atomic Red with 7,87. The range of the phenolic content was between 0,94-3,29 ?g GAE/g in the varieties. Source of biofarm was affective to increase phenolic content compare to the other applications. Nantes had the highest antioxidant capacity among the varieties. The ß-caroten content of Cosmic Purple was 622,85 µg/g which was the highest value among the varieties. Nantes had the highest total sugar content, however, the total acid content was the lowest in same variety. According to these results, performance of the varieties could vary in different fertilizer sources. For this resaon, variety and fertilizer combination should be worked on in organic production system to do better farming.