Tavuk ürünlerinden izole edilen Enterococcus'lardaki antibiyotik direnci ve E.coli'deki geniş spektrumlu beta laktamaz araştırılması
Investigation of antibiotics resistances of Enterococcus isolates from chicken products and extended spectrum beta lactamases of E.coli
- Tez No: 338664
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, Ankara'daki çeşitli marketlerden toplanan toplam 160 tavuk örneği (40 but, 40 kanat, 40 göğüs, 40 parça tavuk) materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 160 gıda materyalinden 130 Enterococcus ve 200 Escherichia coli izolasyonu yapılmıştır. Ayrıca, tavuk örneklerinden 217 koliform mikroorganizma ve 208 fekal koliform mikroorganizma izole edilmiştir. 208 fekal koliformun 200'ü (%96,15) E. coli olarak bulunmuştur. Koliform ve fekal koliform mikroorganizma sayısı en muhtemel sayım yöntemiyle (EMS) bulunmuştur. Koliform mikroorganizma sayısı 160 tavuk örneğimizin 46'sında (%28,75) 96->1100 değerleri arasında tespit edilmiştir. Fekal koliform mikroorganizma sayısı ise 160 (%100) tavuk örneğimizin hepsinde
Özet (Çeviri)
In this study, 160 samples of chicken products (40 joint, 40 wing, 40 breast, 40 cut up chicken meats) which are collected from several supermarkets in Ankara were used as material. 130 Enterococcus and 200 E. coli isolated from the studied 160 food samples. In additional, 217 coliform microorganisms and 208 fecal coliform microorganisms isolated from the chicken samples. 200 (96,15%) E. coli of 208 fecal coliform microorganisms were found. The number of coliform and fecal coliform microorganisms are determined using Most Probable Number (MPN) method. The number of coliform microorganisms are determined between the values 96->1100 from the 46 (28,75%) of 160 chicken samples. The number of fecal coliform microorganisms are examined more than