Çeşitli et ürünlerinden izole edilen staphylococcus aureus'un gelişimi üzerine pH, NaCI ve potasyum sorbat'ın etkisi
The effect of pH, NaCI and potassıum sorbate on the growth of satphylococcus aureus ısolated from various meat products
- Tez No: 155691
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÇEŞİTLİ ET ÜRÜNLERİNDEN İZOLE EDİLEN STAPHYLOCOCCUS AUREUS'UN GELİŞİMİ ÜZERİNE pH, NaCI VE POTASYUM SORBAT 'İN ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Aslı DEVREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2004 ÖZET Araştırmamızda dana kıyma, dana kuşbaşı, kuzu kuşbaşı, tavuk göğsü ve tavuk ciğeri örneklerinden Staphylococcus aureus' ların izolasyon sıklıkları araştırılmıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre 30 dana kıyma örneklerinden 14 adet ( % 46,6), 30 dana kuşbaşı örneklerinden 20 adet ( % 66,6), 30 kuzu kuşbaşı örneklerinden 20 adet ( % 66,6 ), 30 tavuk göğsü örneklerinden 17 adet ( % 56,6 ) ve 30 tavuk ciğeri örneklerinden 9 adet (% 30 ) olmak üzere toplam 80 adet Staphylococcus aureus susu izole edilmiştir. İzole edilen 80 Staphylococcus aureus susuna değişik pH değerlerinin (pH 7.0, 6.0, 5.5 ve 5.0), NaCI (% 0, % 5 ve % 10 (w/v)) ve Potasyum sorbat (0, 500 ve 1000 ppm) miktarlarının tek başına ve birlikte etkileri incelenmiştir. Her faktörün tek başına ve kombine olarak Staphylococcus aureus suşlarının üremesi üzerine inhibitor etki yarattığı, pH değerinin düşmesiyle, NaCI ve potasyum sorbat miktarının artmasıyla inhibitor etkininde arttığı gözlenmiştir, inhibitor etkinin en fazla pH 5.0 değerinde, % 10 tuz ve 1000 ppm potasyum sorbat konsantrasyonunda olduğu bulunmuştur. Ayrıca İzole edilen 80 adet Staphylococcus aureus susunun Metisilin, Eritromisin, Basitrasin, Sulbaktam+Ampisilin, Penisilin- G, Vankomisin, Siprofloksasin, Sefaperozon + Sulbaktamantibiyotiklerine duyarlılıkları incelenmiştir. 80 Staphylococcus aureus suşlarından 54'ünün ( % 67.5 ) Metisilin'e, 70'inin ( % 87.5 ) Basitrasin'e, 43'ünün ( % 53.8 ) penisilin - G' ye dirençli, 74'ünün ( % 92.5 ) Erîtromisin' e duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Tüm suşlar Sulbaktam + Ampisilin, Vankomisin, Siprofloksasin ve Sefaperozon + Sulbaktam antibiyotiklerine duyarlı bulunmuştur. Bilim Kodu 216 Anahtar Kelimeler : Staphylococcus aureus, kıyma, tavuk, Potasyum sorbat, pH, NaCI Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Neslihan GÜNDOĞAN
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF pH, NaCI AND POTASSIUM SORBATE ON THE GROWTH OF SATPHYLOCOCCUS AUREUS ISOLATED FROM VARIOUS MEAT PRODUCTS (M. Sc. Thesis) Ash DEVREN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2004 ABSTRACT In our research, isolation frequencies of Staphylococcus aureus obtained from samples of ground beef, calf chunks, lamp chunks, chicken breast and chicken liver are investigated. According to the results obtained in our study, 14 isolates from minced calf (46,6%), 20 isolates from calf chunks (66,6%), 20 isolates from lamp chunks (66,6%), 17 isolates from chicken breast (56,6%), 9 isolates from chicken liver (30%) and totally 80 Staphylococcus aureus have been isolated. Individual and combined effects of various pH levels (7,0, 6,0, 5,5 and 5,0) and the amounts of NaCI (0%, 5%, 10% (w/v)) and potassium sorbate (0, 500 and 1000 ppm) on 80 Staphylococcus aureus isolates were inuestigated. It is observed that each factor, both on it's own and in combination, has produced an inhibition effect on the growth of Staphylococcus aureus isolates and inhibition effect has improved when pH level is decreased and the amount of NaCI and potassium sorbate is increased, it is found that inhibition effect is in pH 5,0 at most, 10% in salt and 1000 ppm in potassium sorbate concentration. Furthermore, the resistance of 80 Staphylococcus aureus isolates to antibiotics such as methicilline, erythromisine,IV basitracine, ampisîlline+sulbactam, penicilin-G, vancomycine, ciprofloxacine, cefaperosone + sulbactam is analyzed. In our result, it is established that 54 (67,5%), 70 (87,5%) and 43 (53,8%) of 80 Staphylococcus aureus isolates obtained from all meat samples have been resistant to methicilline, bacitracine and penicilin-G respectively. 74 (92,5%) of Staphylococcus aureus isolates have been susceptible to erythromycine. All of the isolates have been found susceptible to ampicilline + sulbactam, vancomycine, ciprofloxacine and cefaperosone + sulbactam. Science code 216 Keywords Staphylococcus aureus, ground beef, chicken, Potassium sorbate, pH, NaCI Page number : 124 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Neslihan GÜNDO?AN