Azo pirazol grubu içeren bazı schıff bazları ve Cu(II) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, antibakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, structural characterization and investigation of antibacterial activities of schiff bases containing azo pyrazole group and their Cu(II) complexes
  1. Tez No: 338666
  2. Yazar: HANDE FECRİYE ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA BALABAN GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Azo pirazol grubu içeren diaminlerin; 3,5-Diamino-4-(3-nitro-fenilazo)-1H-pirazol (N-azo), 3,5-Diamino-4-(3-bromo-fenilazo)-1H-pirazol (Br-azo)'ün furan/tiyofen- 2-karboksaldehit ile katılma tepkimesiyle Schiff bazları; 3-Amino-5-(furan-2-karboksaldimin)-4-(3-nitro-fenilazo)-1H-pirazol (N-fur), 3-Amino-5-(furan-2-karboksaldimin)-4-(3-bromo-fenilazo)-1H-pirazol (Br-fur), 3-Amino-5-(tiyofen-2-karboksaldimin)-4-(3-nitro-fenilazo)-1H-pirazol (N-tk), 3-Amino-5-(furan-2-karboksaldimin)-4-(3-bromo-fenilazo)-1H-pirazol (Br-tk) ve bunların Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Azo pirazollerin yapısı, spektroskopik yöntemler (1H-13C NMR, LC-MS, FT-IR, UV-vis), TGA/DTA eğrisi, molar iletkenlik, dönüşümlü voltamogram (CV) ve manyetik duyarlık ölçümleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Bileşiklerin Gram negatif bakterilere; E. coli ATCC 11230, P. aeruginosa ATCC 15442, K. pneumonia ATCC 70063 ve Gram pozitif bakterilere; B. cereus NRRL-B-3711, S. aureus ATCC 6538, E. faecalis ATCC 29212, S. Agalactiae ATCC 13813, B. subtilis ATCC 6633 karşı antibakteriyel aktiviteleri disk difüzyon ve mikrodilusyon yöntemleri ile belirlenmiştir. Aktivite sonuçları, Cu(II) komplekslerinin diğerlerinden daha yüksek aktifliğe sahip olduğunu göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Azo Pirazol, Schiff Bazı, Cu(II) Kompleksi, Antibakteriyel Aktivite, MİK, Disk difüzyon yöntemi
Özet (Çeviri)
By the condensation reaction of diamines containing azo pyrazole group; 3,5-diamino-4-(3-nitro-phenylazo)-1H-pyrazole(N-azo) and 3,5-diamino-4-(3-bromo-phenylazo)-1H-pyrazole (Br-azo) with thiophen/furan-2-carboxyaldehyde, Schiff bases; 3-amino-5-(furan-2-carboxyaldimine)-4-(3-nitro-phenylazo)-1H-pyrazole (N-fur), 3-amino-5-(furan-2-carboxyaldimine)-4-(3-bromo-phenylazo)-1H-pyrazole (Br-fur), 3-amino-5-(thiophene-2-carboxyaldimine)-4-(3-nitro-phenylazo)-1H-pyrazole (N-tk) and 3-amino-5-(thiophene-2-carboxyaldimine)-4-(3-bromo-phenylazo)-1H-pyrazole (Br-tk) and their Cu(II) complexes were synthesized. The structure of the azopyrazoles have been determined by using spectroscopic method (1H-13C NMR, FT-IR, LC-MS, UV), TG/DTA curves, molar conductance, cyclic voltamogram (CV) and magnetic susceptibility measurements. The antibacterial activities of the compounds against Gram negative bacteria; E. coli ATCC 11230, P. aeruginosa ATCC 15442, K. pneumonia ATCC 70063 and Gram positive bacteria; B. cereus NRRL-B-3711, S. aureus ATCC 6538, E. faecalis ATCC 29212, S. Agalactiae ATCC 13813, B. subtilis ATCC 6633 have been investigated by disc diffusion and microdilution methods. The activity results show that Cu(II) complexes have higher activites than other?s.Key Words : Azo pyrazoles, Schiff Base, Antibacterial Activity, MIC