Modern meyve (Bodur kiraz) yetiştiriciliğinde güneş enerjili akıllı damla sulama sistemi tasarımı
Design of PV powered smart drip irrigation system in modern fruit (Dwarf cherry) growing
  1. Tez No: 338667
  2. Yazar: SEMİH ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması, uygulanabilirliğinin arttırılması, enerji ve su tüketiminin optimizasyonu için topraktaki nem değeri referans alınarak bir damla sulama sisteminin kontrolü sağlanmıştır. Arazi içindeki ağaçların su ihtiyacına bakılmaksızın gerçekleştirilen klasik sulama sistemleri, bahçenin bir bölümünün aşırı sulanmasına diğer bölgelerinin ise yetersiz sulanmasına yol açarken aslında su ve enerji veriminin düşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, Yapay Sinir Ağları (YSA) ile elde edilen arazi içindeki nem dağılımı kullanılarak yeri ve sayısı Genetik Algoritma (GA) ile tespit edilen nem sensörleri ile sulamanın kontrol edilmesi sağlanmıştır. Radyo frekansı ile haberleşen 15 adet nem sensörü ile elde edilen hacimsel su oranı değerleri YSA ile eğitilerek arazinin nem dağılım haritası çıkarılmıştır. Dağılım haritası üzerinde optimum enerji ve su tüketimi sağlamak için kullanılacak sensör sayısı ve bu sensörlerin konulacağı noktaların optimizasyonu GA ile elde edilmiştir. Geliştirilen sistemin, günlük su ve enerji tüketimini %36 oranında azalttığı görülmüştür.Anahtar Sözcükler : Damla Sulama, Güneş Enerjisi, Bodur Kiraz, Toprak Nem Sensörü, Yapay Sinir Ağları, Genetik Algoritma
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dissemination of using and increasing of the applicability of the renewable energy sources, to optimize energy and water consumption by reference to the value of soil moisture under control of a drip irrigation system is provided. Regardless of the water demand of trees in the land, the conventional irrigation systems cause that led to excessive irrigation of a part, lack irrigation of the other part and actually leads to decrease in the efficiency of water and energy. In this study, control of irrigation was provided by soil moisture sensors which of location and number was detected by the Genetic Algorithm (GA) with using moisture distribution which obtained by Artificial Neural Networks (ANN). Moisture distribution map of the land was obtained by training ANN data of 15 pieces soil moisture sensors which communicates with the radio frequency. On the distribution map, optimum number of sensors and these sensors will be placed points is achieved through the GA to provide optimum power and water consumption. The developed system has been reduced by 36% daily energy and water consumption.Key Words : Drip Irrigation, Solar Energy, Dwarf Cherry, Soil Moisture Sensor, Neural Network, Genetic Algorithm