Enerji yoğunluklu bir fabrikanın enerji verimliliği özelinde incelenmesi
A study of an energy-intensive factory in the context of energy efficiency
  1. Tez No: 338695
  2. Yazar: ERSOY ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tezin amacı; enerji tüketimi yoğun olan bir fabrikada kalite standartlarını ve fabrika çalışma verimliliğini düşürmeden enerjiyi daha etkin ve daha verimli kullanmak için yeni projeler ve yöntemler tasarlamak, maliyet analizlerini çıkarmak ve uygulamaktır. Bu çalışma kapsamında seçilen referans fabrika Ankara Türk Traktör Fabrikası'dır.Bu çalışmada, enerjiyi yoğun kullanan sistemler incelenmiş ve uygun enerji verimliliği ile ilgili projeler ve maliyet analizleri çıkartılmıştır. Bu tez kapsamında analiz edilecek çalışmalar: Kompresörlerin invertörle çalıştırılması ile yüksek enerji maliyetlerinin önlenmesi, üretim atölyesinde radyant ısıtma sistemine geçilmesi ile ısıtmada enerji verimliliğinin sağlanması, mevcut alev borulu sıcak su kazanlarında ekonomizör kullanarak kazan dönüş suyunu ısıtmak, enerji verimliliği yüksek ampuller kullanarak aydınlatma için kullanılan enerjiyi daha etkin kullanmaktır. Analiz edilen diğer bir çalışma ise yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinden yararlanarak fabrika bünyesinde sıcak su ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu ihtiyaca yönelik olarak güneş kollektör sistemi tasarlanmış ve tüm projelerin ayrıntılı maliyet analizleri çıkarılmıştır.Projelendirilen bu çalışmaların ilk yatırım maliyetleri incelendiğinde fabrika için çok yüksek bütçeler gerektirmediği fakat toplam yıllık enerji kazançlarına bakıldığında Türk Traktör Fabrikası'na kısa vadede büyük kazançlar getireceği görülmüştür. Bazı projelerin amortisman sürelerinin çok kısa olduğu tespit edilmiştir. Bu projeler fabrika yönetimi tarafından gerçekleştirildiğinde, harcanan enerji ve ekonomik kayıplar fabrika bünyesine geri kazandırılacaktır.Anahtar Kelimeler :Enerji Verimliliği, Isı Geri Kazanımı, Ekonomizör Uygulaması,
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to design new projects and methods in order to use energy more effectively and efficiently by not lowering the standards of quality and factory?s working efficiency, to reveal the cost analyses and implement them. Under the scope of this thesis, the factory which has been chosen as a reference is Ankara Türk Traktör Factory.In this thesis, the systems that use energy intensively have been scrutinized and projects regarding appropriate energy efficiency and cost analyses have been prepared. Studies that will be analyzed under the scope of this thesis include: Preventing high energy costs by using compressors with inverters, sustaining energy efficiency for heating by shifting to a radiant heating system within the production hall, heating boiler?s return water by using economizer on the present fire tube boilers with hot water, using energy that utilizes lighting more effectively by using bulbs that have high energy efficiency. Another study that has been analyzed is that responding to the need of hot water within the scope of the factory by utilizing solar energy which is amongst the renewable energy sources. In order to address this need, a solar collector system has been designed and detailed cost analysis of all the projects was prepared.When analyzing the first investment costs of these studied projects, it is concluded that they do not require high budgets for the factory but in the short-run they will bring great benefits to Türk Traktör Factory, in terms of total annual energy gains. It should be underlined that amortization periods of some projects take a very short time. When these projects are realized by the factory administration, energy that is consumed and economic losses will be re-gained into the factory structure.Key Words : Energy Efficiency, Heat Recovery, Economizer Implementation