Bazı AB ve AB2 tip alaşımların yapısal, elastik, elektronik ve termodinamik özelliklerinin AB-initio yöntemle incelenmesi
The investigation of the structural, elastic, electronic, and thermodynamic properties of AB and AB2 type some compounds by AB-initio method
  1. Tez No: 338696
  2. Yazar: CANAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN Ö. ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada genelleştirilmiş gradyent (GGA) yaklaşımı altında ReC, ReN, RuC, RuN, ReN2 ve RuN2 bileşiklerinin bazı yapısal, elektronik, elastik ve termodinamik özellikleri düzlem-dalga pseudopotansiyel ve yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan ab-initio metodla hesaplandı. Bileşiklerin örgü parametreleri, formation entalpileri, faz geçişleri, bant yapıları, toplam ve kısmi durum yoğunluğu (DOS) eğrileri, elastik sabitleri hesaplandı. Ayrıca ReC, ReN, RuC, RuN ve ReN2 bileşiklerinin Zener anizotropi faktörleri, Poisson ve B/G oranları, Young ve shear modülleri, Debye ve Erime sıcaklıkları, ses hızları, serlik ve lame parametreleri, Bulk modülü, Young ve Shear modülü, Sertlik ve Lame parametrelerinin basınca göre türevleri hesaplandı. Aynı zamanda, bazı termodinamik özelliklerin geniş basınç ve sıcaklık aralıklarında değişimleri ve elastik sabitlerinin basınca göre değişimleri incelendi. Elde edilen sonuçlar mevcut deneysel ve teorik sonuçlarla karşılaştırıldı. Kullandığımız metodun bileşiklerin özelliklerini belirlemede doğru sonuçlar verdiği görüldü.Anahtar Kelimeler : Ab-initio yöntem, ReC, ReN, RuC, RuN, ReN2 ve RuN2 Yoğunluk fonksiyoneli teorisi, Termodinamik, Elastik
Özet (Çeviri)
In this study, some structural, electronic, elastic and thermodynamic properties of ReC, ReN, RuC, RuN, ReN2 ve RuN2 compounds were calculated by using the generalized gradient (GGA) approximation with ab-initio method based on plane-wave pseudopotentials and density functional theory. For these compounds, the lattice parameters, formation enthalpies, phase transitions, band structures, partial and total density of states (DOS) curves, elastic constants were calculated. ReC, ReN, RuC, RuN ve ReN2 compounds Zener anisotropy factors, Poisson and B/G ratios, Young and Shear modulus, derivatives of the hardness and Lame parameters with respect to pressure were calculated. In addition, the pressure and temperature dependence of some thermodynamic properties were also investigated. In addition, the pressure and temperature dependence of some thermodynamic properties were also investigated. The obtained results were compared with the available experimental and theoretical data. The results showed that the used method gave the accurate results for compound properties.Key Words : Ab-initio yöntem, ReC, ReN, RuC, RuN, ReN2 ve RuN2 Yoğunluk fonksiyoneli teorisi, Termodinamik, Elastik