İstatistiksel yakınsaklık
- Tez No: 33872
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu yüksek lisans tez çalışmasının birinci bölümünde çalışmaya kaynaklık eden bazı temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde istatistiksel yakınsaklık üzerinde durularak, istatistiksel yakınsaklık bir toplanabilme metodu olarak incelenmiştir. Son bölümün ilk iki kesiminde, dizilerin istatistiksel ve kuvvetli p-Cesaro yakınsaklığı irdelenerek, kuvvetli p-Cesaro toplanabilme ile istatistiksel yakınsaklık arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Üçüncü kesimde ise ayrışım teoremi kullanılarak sınırlı ve sıfıra istatistiksel yakınsak dizileri cq' a dönüştüren matrisler karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This thesis of master science consists of three chapters. The first chapter is devoted to some basic definitions which are fundemantal importance for the work. Dealing with statistical convergence we investigated the statistical convergence as a summability method in the second chapter. In the first two sections of last chapter we studied the interrelations between the strong p-Cesaro summmabilitiy and statistical convergence by analysing the statistical and strong p-Cesâro convergence. In the last section, we studied the matrices transforming to cö the sequences which are bounded and statistical convergent to zero by using the decomposition theorem.