Üniversite yerleşkelerinde katı atık yönetim modelinin oluşturulması: Gazi Üniversitesi örneği
Creating solid waste management model at university campus: Gazi University sample
- Tez No: 338730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GAMZE YÜCEL IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Katı atıkların, miktar tür ve üretim hızlarının artması katı atık bileşiminin yer ve zamana göre büyük farklılıklar göstermesi, kentsel alanların genişlemesi, kamu hizmetleri için finansal kaynakların sınırlı olması, teknolojinin etkileri enerji ve ham maddede ortaya çıkan sınırlamalar nedeniyle, katı atık yönetimi ile ilgili sorunlar daha karmaşık hale gelmiş, bu yüzden etkin ve entegre bir katı atık yönetimi kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle başlatılan bu çalışmanın amacı üniversite ortamında oluşturulacak katı atık yönetiminde, ham verilerin analizini yapmak ve bu doğrultuda yapılan çalışmalara yol gösterici olmaktır. Örnek olarak Gazi Üniversitesi Beşevler yerleşkesi seçilmiştir. Bu amaçla ilk önce katı atıklar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra Gazi Üniversitesindeki katı atıkların durumu tespit edilmiş, çöp alma noktaları tek tek belirlenmiş, çöp alma noktalarındaki kişi başına düşen atık miktarı hesaplanmış, atıkların bileşimlerinin sınıflaması yapılmış, Türkiye'deki atık bileşim sonuçları ve dünyadaki benzer çalışmaların sonuçları ile Gazi Üniversitesi atık bileşim sonuçları karşılaştırılmış ve bu analizler grafiklere dökülmüştür. Gazi Üniversitesi Beşevler yerleşkesinde yapılan atık bileşim çalışması sonucunda kağıt atıklar %35, Mutfak atıklar %32, plastik atıklar %11, metal atıklar %9, cam atıklar %6 ve diğer atıklar %7 oranında değerler vermiştir. Bu atıklardan yaklaşık yıllık olarak 450 bin TL değerinde atık çıktığı hesaplanmıştır. Bu veriler ışında üniversite ortamında oluşturulacak katı atık yönetiminde nelerin yapılacağı belirtilmiştir.Anahtar Kelimeler : Katı Atık Yönetimi, Bile?im, Üniversite
Özet (Çeviri)
Integrated Solid Waste Management is becoming more and more important as a result of complexity of the problems faced by national and local governments to ensure effective and sustainable management of waste. The factors effecting the complexity of the solid waste management are; rapid increase in their amount (production rates too) and volume; changes in composition depending on time and space; lack of available financial funds, limitations in energy sources and raw materials and variety of solid and hazardous waste as a result of continuous economic growth, urbanization and industrialization. Therefore it is aimed to prepare a solid waste management model for university campuses by analyzing the solid waste potential of the campus. Gazi University is choosen as a pilot area. First, contextual framework about solid wastes and management systems are defined in general. Then, current status of the solid waste collection and handling systems in the pilot area are explained. The amount of solid waste produced (per person per day) are calculated. Composition of the solid wastes in Gazi University Beşevler Campus is analyzed and compared with solid waste composition in Ankara, Turkey and some other campuses in different countries. The waste compound study that carried out in Beşevler Campus of Gazi University has resulted as 35% paper wastes, 32% food wastes, 11% plastic wastes, 9% metal wastes, 6% glass wastes and 7% the others. The economic value of the wastes which obtained from campus has been calculated as 450.000 TL. Depending on those data, ideal solid waste management model for Gazi University is prepared.Key words : Solid Waste Management, Composition, University