Bir üniversitenin çalışanlarının beslenme okuryazarlığı ve ilişkili etmenlerin incelenmesi
Examination of the nutrition literacy of the employees of a university and the related factors
  1. Tez No: 722329
  2. Yazar: GÜLCAN DEMİR ÖZDENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkemizde sağlıksız beslenmeye ve fiziksel aktivite azlığına bağlı olarak gelişen bulaşıcı olmayan hastalıkların prevalansında artış yaşanmaktadır. Literatürde beslenme okuryazarlığı düzeyi yüksek olan bireylerin beslenme davranışlarının olumlu yönde etkilendiğine dair bilgiler yer almaktadır. Bu tez çalışmasında bir üniversite çalışanlarının beslenme okuryazarlığının değerlendirilmesi ve ilişkili etmenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Kırşehir İli'nde Ahi Evran Üniversitesi'ne bağlı yerleşkelerde memur ve geçici personel olarak çalışan katılımcılar oluşturmaktadır. Kesitsel nitelikteki çalışmanın verileri, tanımlayıcı özellikler, yetişkinlerde beslenme okuryazarlığı değerlendirme aracı, beslenme alışkanlıkları anket formunun yanı sıra beden kitle indeksi ve uluslararası fiziksel aktivite anketinin (kısa form) yer aldığı veri toplama aracı ile 2015 yılı Kasım ve Aralık ayları içerisinde gözlem altında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 20.0 programı kullanılarak yapılmış, verilerin özetlenmesinde tanımlayıcı istatistikler ve gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare testi kullanılmıştır. Bazı değişkenler ikili lojistik regresyona göre gruplandırılarak veriler analiz edilmiştir. Bu araştırmada ulaşılması hedeflenen toplam 554 çalışandan, 301 memur 175 geçici personel olmak üzere toplam 476'sına (%85,92) ulaşılmıştır. Araştırma kapsamındaki çalışanların %67,4'ü erkek olup, yaş ortalaması 36,4±8,23 yıldır. Çalışılan grubun %8,4'ü iyi beslenme alışkanlığına, %32,1'i yeterli beslenme okuryazarlığı düzeyine sahiptir bunun yanı sıra %15,8'inin fiziksel aktivite düzeyi aktif bulunmuştur ve çalışanların %68,1'i kilolu ve şişmandır. Çalışanların %47,7'sinin genel beslenme bilgisi, %71,0'ının okuduğunu anlama ve yorumlama, %58,2'sinin besin grupları, %7,4'ünün porsiyon miktarları ve %9,2'sinin gıda etiketi okuma ve temel matematik bölümlerine ilişkin puanlamaları yeterlidir.
Özet (Çeviri)
In our country, an increase in the prevalence of the noncommunicable diseases developing in parallel with the unhealthy nutrition and insufficient physical activities is being experienced. There is information in the literature about the fact that the nutrition habits of the individuals with a high nutrition literacy level are affected in the positive direction. In this thesis study, it is aimed to assess the nutrition literacy of the employees of a university and examine the related factors. The universe of the study consists of the participants who work as officers or temporary staff in the campuses of Ahi Evran University in Kırşehir Province. The data of the cross-sectional study were gathered under observation during November and December months in the year 2015 with the data collection tool containing the body mass index and international physical activity survey (short form), along with the descriptive qualities, evaluation tool of nutrition literacy in adults, and nutrition habits survey form. The assessment of the data was performed by using the SPSS 20.0 programme, and the chi-square test was employed in the comparisons between the descriptive statistics and groups in the data summarization. The data were analyzed by grouping some variables according to the binary logistic regression. Among a total of 554 employees who were targeted to be reached in this study, a total of 476 (85.92%) of them were reached including 301 government officers and 175 temporary staff. 67.4% of the employees within the study were male, and the mean age was 36,4±8,23. 8.4% of the studied group had a good nutrition habit, 32.1% of them had an adequate nutrition literacy level; besides, the physical activity level of 15.8% of them was found active and 68.1% of the employees were overweight and obese. The scores for the general nutrition information of 47.7% of the employees, for the reading comprehension and interpretation of 71.0% of them, for the nutrition groups of 58.2% of them, for the amounts of portion of 7.4% of them and for the food label reading and basic mathematics departments of 9.2% of them were adequate.