FLIR video ve resim görüntülerinde hedef bulma ve takip etme
Target detection and tracking in FLIR videos and images
- Tez No: 338737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsansız hava araçlarında, simülasyon uygulamalarında, hava, kara ve deniz platformlarında, FLIR görüntülerinden hedef tespit ve takibine ihtiyaç duyulmaktadır. Görüntü işleme sayesinde daha iyi görüntü elde edebilmek için görüntü üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapılarak istenilen amaca ulaşılmaktadır. Bu çalışmada da gerçek zamanlı FLIR video ve resim görüntülerinde hareketli hedef tespiti ve takibi, görüntü işleme yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Temelde, ilk yapılan işlem RGB görüntünün gri seviye görüntüye dönüştürülmesidir. İkinci aşama olarak ilgili bölgenin (ROI) belirlenmesi amacıyla hareketli nesneler bulunmuştur. Sonrasında hedef tespit işleminin gerçekleştirilebilmesi için gri seviye görüntünün kenarlarının Canny metoduyla belirlenmesi gelir. Devamında kenarları belirlenen görüntünün sınır bölgeleri çizilir. Bu aşamadan sonra hedef görüntü tespit edilir, tespit edilen hareketli hedef üzerinde, dikdörtgen bir hedef izleme imleci yerleştirilerek takip işlemi yapılır. Ayrıca nesnelerin takip ettikleri yollar gösterilir. Hedef objenin piksel değerleri arka plan piksel değerlerinden kolaylıkla ayrılamadığı durumlarda dahi algoritma hedefi başarılı bir şekilde tespit ve takip edebilmektedirAnahtar Kelimeler : FLIR, Hedef Takibi, Canny Kenar Belirleme, Sınır Belirleme
Özet (Çeviri)
TARGET DETECTION AND TRACKING IN FLIR VIDEOS AND IMAGES(M. Sc.)Oğuzhan DAĞGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2011ABSTRACTThere is a need for target acquisition and tracing from FLIR images in the unmanned air vehicles, simulation practices, air, land and sea platforms. To obtain better images through image processing, various modifications and improvements are made on the image. In this study, acquisition and tracing of moving targets in the real-time FLIR videos and photos have been made by using image processing techniques. Basically, the first procedure is turning of the RGB image into the halftone. In the second step, moving targets have been found for the purpose of detecting the area concerned (ROI). Then the edges of the halftone should be determined by the Canny method so as to realize the process of target acquisition. The boundary areas of the target whose edges have been determined are drawn. Afterwards, target image is detected and a rectangular target-tracking marker is placed on the moving target determined so that tracking can be done. In addition, the routes followed by the objects are indicated. Even in the cases in which the pixel values of the target object cannot be distinguished from the pixel values of the background, algorithm value is successfully detected and tracked.Key Words : Flir, Target Tracking, Canny Edge Detection, Boundingbox