Keçiboynuzu kırığının bıldırcınların genel performans ve yumurta özelliklerine etkisi
The effects of carop pod by-products (Ceratonia siliqua) on the general performance and egg characteristic of quails
  1. Tez No: 338754
  2. Yazar: YUSUF KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, çekirdeği alınmış keçiboynuzu meyvesi kırığının (KBK) %0 (kontrol), %3, %5, %10, %15 oranlarında rasyonlara katılmasının, yumurtacı bıldırcınların canlı ağırlık değişimleri, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi gibi genel performans kriterlerine, bazı kan bileşenlerine, yumurta sarısı yağ asitleri profili ile yumurta sarısı kolesterol oranına, yumurta iç ve dış kalite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre dizayn edilen araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSU) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Ünitesinde yürütülmüştür. 5 adet muamele grubundan oluşan denemenin hayvan materyalini, her birinde üçer tekerrür ve her bir tekerrüründe de 15?er adet olmak üzere, 12 haftalık yaştaki toplam 225 adet yumurtacı Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) oluşturmuştur. Yem ve su bıldırcınlara ad libitum (istediği kadar) olarak verilmiştir. Gün ışığı dahil günlük toplam aydınlatma süresi 16 saat olmuştur. Altmış gün süren araştırmada, muamelelerin canlı ağırlık değişimine yem tüketimine, yemden yararlanma, ölüm oranları ve yumurta verimine etkisi önemsiz olmuştur (P>0.05). Yumurta dış kalite özelliklerinden şekil indeksi, kabuklu yumurta ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı, yumurta kabuk ağırlığı, yumurta ak indeksi, sarı indeksi, haugh değeri, yumurta sarısı ağırlığı, yumurta sarısı yağ oranı, yumurta sarısı renk değerleri, yumurta sarısı kolesterol miktarı, yumurta sarısı toplam yağ asitleri profili, kan trigliserit ve kan kolesterol değerlerine muamelelerin etkisi önemli olmamıştır (P>0.05). Yumurta sarısı palmitoleik asit ve linoleik asit değerleri bakımından gruplar arasındaki farklılık 60.
Özet (Çeviri)
In this study, seed free Ceratoniasiliqua were added Japanese Quail feed in various ratios (3%, 5%, 10% and 15%). The effects of these ratios on live weight gaining, feed consumption, feed conversion, egg production and other performance parameters in layer quail. On the other hands, some blood components, egg yolk fatty acid profiles, cholesterol ratio, internal and external quality characteristics of eggs were determined. The research design was a completely randomized design and conducted in Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Research and Application Unit of the Faculty of Agriculture. The material of the experiment consists of 5 treated groups and each group has three replications. Each replication has 15 quail and, 12 weeks old 225 laying Japanese quail (Coturnixcoturnix japonica) were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16 hours. Sixty days long study, the effects of treatments on changes in body weight proceedings feed consumption, feed efficiency, mortality and egg production was not significant (P> 0.05).